Drakońskie kary dla menadżerów. Weszły w życie nowe przepisy

1 października 2023 r. weszły w życie duże zmiany w prawie i procedurze karnej. Nowe przepisy drastycznie zaostrzają kary za przestępstwa gospodarcze. Za przestępstwa zagrożone dotychczas karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności, będzie można trafić za kratki nawet na 25 lat.

Publikacja: 02.10.2023 14:01

Drakońskie kary dla menadżerów. Weszły w życie nowe przepisy

Foto: Adobe Stock

Zaostrzeniu ulegnie kara za przestępstwo niegospodarności menadżerskiej. Przestępstwo to polega na takim nadużyciu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez osobę zajmującą się sprawami majątkowymi spółki, które doprowadziło do wyrządzenia w jej majątku szkody przekraczającej wartość 200 tys. zł. Przestępstwo to było i będzie w dalszym ciągu zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a w przypadku gdy szkoda przekroczy 1 mln zł od 1 roku do 10 lat. W nowelizacji Kodeksu karnego dodano nowy przepis – art. 306b k.k. Zgodnie z nim przestępstwo niegospodarności, które doprowadziło do wyrządzenia spółce szkody przekraczającej wartość 5 mln zł zagrożone będzie karą pozbawienia wolności od lat 3 do 20. Jeśli szkoda przekroczy wartość 10 mln zł wówczas zagrożenie karą wynosić będzie od 5 do 25 lat.

Zmiana dotyczyć będzie też innych przestępstw m.in. kradzieży (art. 278 k.k.), oszustwa (art. 286), przywłaszczenia (art. 284 k.k.), czy też prania pieniędzy (art. 299 k.k.) i korupcji menadżerskiej (art. 296a k.k.) i również powiązana będzie z progiem 5 mln zł i 10 mln zł.

Czytaj więcej

25 lat więzienia dla menadżera za zbrodnię niegospodarności

Kolejne zmiany dotyczą przestępstwa „niegospodarności” oraz „niegospodarności bezszkodowej”. Pierwsze z nich to wyrządzenie spółce przez członków zarządu znacznej szkody majątkowej (art. 296 par. 1). Jest ono zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Karane jest również (pozbawieniem wolności do lat trzech) sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej (art. 296 par. 1a).

Do tej pory w tym drugim przypadku uprawnienie do inicjowania postępowania karnego miał tylko pokrzywdzony, czyli sama spółka. Teraz z wnioskiem o ściganie menedżerów będzie mógł wystąpić każdy akcjonariusz, wspólnik lub udziałowiec. Eksperci ostrzegają, że nowe rozwiązanie jest groźne, ponieważ może być instrumentalnie wykorzystywane przeciwko członkom zarządów firm.

Czytaj więcej

Posiadacz nawet jednej akcji "naśle" prokuratora na prezesa
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA dla spółek w likwidacji. Chodzi o podatek od nieruchomości
Prawo i Podatki
Skarbówka ograniczy długość kontroli u podatników
Prawo i Podatki
Będą zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zniknie obowiązek dla przedsiębiorców
Prawo i Podatki
Certyfikat ma ułatwić firmom udział w przetargach publicznych
Prawo i Podatki
Samochody osobowe do testów mają być zwolnione z akcyzy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?