Pracodawcy mają wątpliwości ws. dwóch dni wolnego za oddawanie krwi

Zgodnie z nowymi przepisami pracownikowi, który jest honorowym dawcą krwi przysługują dwa dni wolnego, tj. w dniu donacji oraz dzień po. Wśród pracodawców pojawiły się wątpliwości, czy przepis mówi o kolejnych dniach kalendarzowych, niezależnie, czy są one pracujące czy rozkładowo wolne od pracy.

Publikacja: 05.10.2023 13:11

Pracodawcy mają wątpliwości ws. dwóch dni wolnego za oddawanie krwi

Foto: Adobe Stock

Na mocy obowiązujących od 20 kwietnia przepisów, honorowi dawcy krwi uzyskali prawo do dwóch dni wolnych w pracy, tj. w dniu donacji oraz dzień po (wcześniej wolny był tylko jeden dzień).

Za dwa dni wolnego od pracy przysługuje wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy. Nie ma jednak przepisu, który przewidywałby jego refundowanie pracodawcy.

Od początku obiekcje miały jednak firmy, ponieważ zmodyfikowane uprawnienie wpływa na kwestie zawodowe takiego dawcy. – Cel, który zamierza osiągnąć ustawodawca, jest słuszny. Na pewno też wolne w pracy może zachęcić do oddawana krwi. Uważam jednak, że państwo nie powinno obarczać swoimi zadaniami pracodawców. A w tym wypadku niestety tak się dzieje – mówiła w lutym 2023 roku na łamach "Rzeczpospolitej" Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP.

Czytaj więcej

Dwa dni wolne za oddanie krwi - pojawiły się wątpliwości

W ostatnim czasie wśród pracodawców pojawiły się też wątpliwości, czy przepis mówi o kolejnych dniach kalendarzowych, niezależnie, czy są one pracujące czy rozkładowo wolne od pracy. Stanowisko w tej sprawie przysłało redakcji „Rzeczpospolitej” Narodowe Centrum Krwi. Wskazuje w nim, że należy kierować się literalną treścią przepisu, chodzi zatem o następny dzień kalendarzowy. Jeśli więc pracownik będący honorowym dawcą krwi odda krew w piątek, a sobota jest dla niego dniem rozkładowo wolnym od pracy, faktycznie wykorzysta tylko jeden dzień wolny. Nie ma podstaw, by przesunąć termin udzielenia wolnego na roboczy poniedziałek - głosi stanowisko. 

Czytaj więcej

Dla kogo dni wolne od pracy za oddawanie krwi? Nowe wytyczne
Prawo i Podatki
Deregulacja ma ułatwić życie firmom. Resort rozwoju ogłosił swoje pomysły
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Prawo i Podatki
Rząd szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiemy, co znajdzie się w ustawie
Prawo i Podatki
Nowy pomysł rządu: zatrudnisz seniora, dostaniesz dofinansowanie
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa