Przychód z wynajmu można obniżyć o stratę. Teraz i w przyszłości Podatki

Przychód z wynajmu można obniżyć o stratę. Teraz i w przyszłości

Po zmianie przepisów nie będzie już żadnych wątpliwości, że wynajmujący mieszkania, którzy są na obowiązkowym ryczałcie, mogą odliczyć stratę z poprzednich lat rozliczanych według skali.

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Akt o usługach cyfrowych ułatwi walkę z podróbkami

Sprzedaż podrobionych towarów nie wiąże się z wysokim ryzykiem sankcji. Akt o usługach cyfrowych uskuteczni ochronę – mówi Nathan Wajsman, główny ekonomista Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Długie weekendy krwiodawców

Dla niektórych pracowników oddanie krwi stało się sposobem na zapewnienie sobie wolnych długich weekendów, i to w sposób pozostający całkowicie poza kontrolą pracodawców.

Czas na rozliczenie składki zdrowotnej z biznesu za 2023 r.

Przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć do 20 maja br. dokumenty rozliczeniowe w ZUS dotyczące składki na ubezpieczenie zdrowie opłaconej za ubiegły rok. W tym terminie muszą też uregulować ewentualną niedopłatę.

Układy zbiorowe do zmiany. Będzie pomoc w rokowaniach

Rząd chce ułatwić zawieranie układów zbiorowych. Przy ich negocjowaniu pracodawcy i związkowcy będą mogli korzystać ze wsparcia mediatora.

Kasowy PIT zbyt zawiły. Chętnych będzie niewielu

Kasowa metoda rozliczeń skomplikuje życie przedsiębiorcom i księgowym. A na dodatek i tak nie uchroni przed podatkiem.

Joanna Kalinowska: Nie zawsze zwycięży dobro zakładu pracy

Lojalność wobec firmy może przegrać z wizją weekendu na plaży, ale też ze zniechęcającym systemem zgłoszeń naruszeń

Pracujące soboty i niedziele możliwe także w systemie podstawowym

Szczególne potrzeby pracodawcy mogą uzasadniać wydanie polecenia służbowego przyjścia do pracy w weekend czy święto. Tylko wyjątkowo pracownik może odmówić jego wykonania.

Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT

Gdy sytuacja budżetowa jest niełatwa, rodzi się pokusa, by obietnice wyborcze wdrażać tak, aby nikt w praktyce z nich nie korzystał.

Segregowanie odpadów budowlanych. Resort odpowiedział na apele przedsiębiorców

W projekcie nowelizacji ustawy o odpadach Ministerstwo Klimatu i Środowiska uwzględniło zapis umożliwiający firmom budowlanym i deweloperom przekazanie odpadów innemu podmiotowi, który przejmie od nich obowiązek wysegregowania śmieci.

Dwa terminy startu KSeF będą w dwóch nowelizacjach ustawy o VAT

Obowiązkowe e-fakturowanie zostanie ustawowo przesunięte do 2026 roku.

Prokurator Krajowy: trzy śledztwa ws. Orlenu, Obajtek jeszcze nie został wezwany

Fuzja Orlenu z Lotosem, przedwyborcze zaniżanie cen paliw i przekazania szwajcarskiej spółce OTS ponad 1,5 mld zł to przedmiot trzech dużych prokuratorskich postępowań dotyczących Orlenu - przekazali we wtorek prokurator krajowy Dariusz Korneluk oraz prokurator regionalna Małgorzata Adamajtys.

Zbigniew Derdziuk, nowy-stary prezes ZUS rozpoczyna pracę

Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za pierwszej kadencji Zbigniewa Derdziuka w ZUS wdrożono kilka istotnych reform.

Unia Europejska przemebluje warunki pracy

Najbliższy rok w firmach może upłynąć pod znakiem wdrażania przepisów o zatrudnieniu. Chodzi m.in. o dyrektywy o sygnalistach i pracy platformowej oraz realizację kamienia milowego z KPO dotyczącego ozusowania zleceń.

Co zmieni nowy podatek minimalny? Zapytaliśmy ekspertów

Dzisiejsze ulgi w podatku dochodowym, przyciągające do Polski wiele inwestycji, mogą niekorzystnie wpłynąć na kalkulację globalnego podatku minimalnego. O takim paradoksie mówią eksperci podatkowi pytani przez „Rzeczpospolitą”.

KSeF: jeden czy dwa terminy wdrożenia? Wyjaśniamy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się przepisami odraczającymi KSeF. Najnowsza wersja projektu zakłada jednolity termin KSeF dla wszystkich: 1 lutego 2026 r.

Składka zdrowotna do zmiany. Najlepiej wrócić do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu

Należy wrócić do zasad obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców sprzed Polskiego Ładu - uważa 77 proc. ekspertów.

Umowa zawarta na odległość, a obowiązek zapłaty kary umownej przez przedsiębiorcę

W obiegu gospodarczym rozpowszechnione są umowy zawierane na odległość, m.in. za pośrednictwem rozmów telefonicznych z konsultantami. Nie zawsze jednak zawarcie takiej umowy okazuje się dla jednoosobowego przedsiębiorcy korzystne, a jeszcze większe problemy zaczynają się, gdy przedsiębiorca chce zakończyć taki stosunek umowny przed upływem okresu jego obowiązywania.