Prognozowane na 2022 roku wsparcie dla start-upów ma być najniższym rezultatem od ponad dwóch lat i wynieść około 84 mld dolary. Słaby wynik ma być rezultatem nie tylko niższego wsparcia finansowego, ale także mniejszej liczby transkacji. 

Inwestorzy i sami biznesmeni mogą być świadkami pękania start-upowej bańki - Josh Wolfe, współtwórca Lux Capital, przyznał na łamach „Financial Times”, że na razie inwestorzy i założyciele start-upów wciąż opierają się konsekwencjom pogarszającej się koniunktury. – Niewątpliwie odbije się to jednak na branży – przekonuje.

Znacząco spadła też liczba oraz wartość tzw. jednorożców, czyli start-upów wycenianych na co najmniej miliard dolarów: w 2021 roku takich biznesów było 374, a ich wycena wynosiła 374 miliardy, w bieżącym roku przybyło ich jedynie osiem o łącznej wycenie 9,8 mld dolarów. 

W Polsce nie odnotano jeszcze odwrotu od tego rodzaju biznesów, ale uwagę należy skierować na spadek produktu krajowego brutto, w ujęciu II do I kwartału wynosi on 2,3 proc, a analitycy przewidują Polsce okres technicznej recesji. 

Czytaj więcej

Alarmujące dane w finansowaniu start-upów. Boom to już historia?