To w tym województwie znajduje się najwięcej firm eksportujących, ale te najbardziej efektywne znajdują się w województwie lubuskim. Co zaskakujące firmy z województwa mazowieckiego odpowiadają za 1,3 proc. sprzedaży. Wysoki 10 proc. udział zanotowały także firmy z województwa śląskiego oraz wielkopolskiego. 

– Polska jest dla nas bardzo istotnym rynkiem. Widzimy dużą aktywność sprzedawców, którzy mogą rozwijać biznes na arenie międzynarodowej. W latach 2019–2022 największe przychody z eksportu notują sprzedawcy z województw: wielkopolskiego, śląskiego,  dolnośląskiego oraz małopolskiego – mówi Lorna Dunne, odpowiedzialna za eksport europejski w eBay. – Przeszło cztery na pięć firm korzystających z platformy w Polsce eksportuje produkty przynajmniej do dziesięciu krajów. Najwięcej trafia do Niemiec oraz innych krajów UE – dodaje.

Polskie firmy sprzedają najwięcej produktów z kategorii motoryzacja, dom i ogród, biznes i przemysł oraz moda. Najważniejszym dla nich rokiem miał być 2020, kiedy to wybuchła pandemia Covid-19, to w tym okresie sprzedaż wzrosła o 30 proc. w skali roku. Wartość udało utrzymać się na podobnym poziomie w następnych latach.

EBay i podobnie jak Amazon daje możliwości sprzedażowe o zasięgu światowym, jednocześnie kolejne spółki wchodzące na rynki światowe mogą być inspiracją dla mniejszej konkurencji. W 2021 roku polskie małe i średnie firmy sprzedały na Amazonie ponad 25 mln produktów w porównaniu z 15 mln w roku poprzednim. Wartość sprzedaży eksportowej wyniosła ponad 750 mln euro, przekładając się na wzrost o 25 proc. r./r. Jednocześnie polskie MŚP wyeksportowały poza Europę produkty o wartości ponad 45 milionów euro.