Partnerzy

EXPO w Dubaju - co nas czeka w polskim pawilonie?

Przez 6 miesięcy, licząc od 1 października br., na EXPO odbędzie się niemal 1000 wydarzeń o charakterze gospodarczym i kulturalnym, z których najważniejsze to: Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze.

Brexit - pełne kontrole graniczne z Wielką Brytanią przesunięte

Brytyjski rząd ogłosił nowy, pragmatyczny kalendarz wprowadzania pełnych kontroli importowanych produktów rolnych oraz rolno-spożywczych z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.

Polska-Czechy – jakimi towarami handlujemy?

Od 2017 roku Polska utrzymuje pozycję drugiego partnera handlowego Czech. Z polskiego punktu widzenia Czechy do końca 2020 r. były naszym drugim rynkiem eksportowym. W br. na drugie miejsce wysunęła się Francja, a Czechy spadły na 3. miejsce.

Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia przede wszystkim na biznes

Już za 2 tygodnie rozpocznie się Światowa Wystawa EXPO w Dubaju. Nasz kraj nastawia się przede wszystkim na promocję gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też elementów kultury i sztuki.

Uzbecka prywatyzacja nabiera tempa. Pomagają Polacy

Pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło ożywienie uzbeckiej prywatyzacji. Władze, ucząc się na własnych błędach i doświadczeniach zagranicznych, wprowadzają coraz to nowe narzędzia elektroniczne, które mają poprawić efektywność tego procesu. Korzystają także z polskiego know-how.

Indie - widzialna ręka regulatora, czyli na co uważać na rynku gier video

W ciągu ostatnich lat wraz z dynamicznym rozwojem indyjskiego rynku cyfrowego, równie szybko zmieniają się regulacje rządzące rynkiem. Ucząc się na doświadczeniach dużych graczy, przedsiębiorcy mogą przygotować się przynajmniej na niektóre wyzwania.

Biura KOWR wesprą za granicą polskie firmy rolno-spożywcze. Rusza ich pilotaż

Obok radców rolnych, zagranicznych biur handlowych PAIH wkrótce będą działać też zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pomogą w zdobywaniu rynków polskim firmom produkującym żywność. Pierwsze powstaną m.in. w USA, Chinach i Nigerii.

Region Ałmaty liderem w pozyskiwaniu inwestorów

Kazachstan jest, i raczej jeszcze długo pozostanie, niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych w Azji Środkowej. Sprzyja temu stały rozwój gospodarczy, stabilna scena polityczna oraz specjalne strefy ekonomiczne.

Egipt – co polskie przedsiębiorstwa eksportują nad Nil?

Egipt to dla wielu Polaków przede wszystkim kierunek turystyczny, miejsce odpoczynku, ale w państwie faraonów działa też już ponad sto polskich firm. Najwięcej w sektorze usług, turystyki i nieruchomości.

Uzbekistan – czy pandemia przekreśli reformy sektora usług?

Jeszcze niedawno władze kraju zapowiadały, że usługi staną się kołem zamachowym tamtejszej gospodarki. Decyzje dotyczące wprowadzenia tzw. ulic całodobowych miały sprzyjać realizacji tego planu. Jednak pandemia kładzie się cieniem na tych zamierzeniach.

Firma w Czechach – czy trzeba mieć konto w czeskim banku?

W Czechach obowiązuje nowe rygorystyczne prawo bankowe i już nie tak łatwo założyć konto w czeskim banku.

Co wybrać, oddział zagraniczny czy spółkę prawa włoskiego?

Planując obecność ekonomiczną we Włoszech polskie przedsiębiorstwo powinno rozważyć wszystkie za i przeciw formy, pod jaką zdecyduje się prowadzić tam działalność gospodarczą.

Gry wideo z Indii, czyli kto jest lepszy w ludo?

W ostatnich dwóch dekadach w Indiach pojawiło się wielu ciekawych developerów gier i ich wydawców. Na razie w ich ofercie brakuje epickich produkcji. Dominują tytuły na urządzenia mobilne, przenoszące znane gry planszowe w świat cyfrowy. Jednak nie brakuje również strategii, RPG, czy gier edukacyjnych.

Kirgistan – co o nim wiadomo i czy warto tam inwestować?

Wiele barier i słabości systemowych Kirgistanu przekłada się na relatywnie niską pozycją w rankingu „Ease of Doing Business” Banku Światowego, w którym w 2019 r. republika zajęła 80. miejsce (na 190 uwzględnionych państw).

Eksport produktów mleczarskich do Chin – nowe wyzwania

Chińska Państwowa Komisja Zdrowia reformuje system bezpieczeństwa i jakości produktów branży mleczarskiej. Wprowadzane normy ustalą porządek prawny na dziesięciolecia. Tak dla przedsiębiorstw chińskich, jak i zagranicznych, w tym polskich.

Południowokoreański rynek e-commerce – jak działa?

Korea Południowa to obecnie piąty co do wielkości rynek handlu elektronicznego na świecie. Jak skorzystać z południowokoreańskiego boomu?

Polskie lody eksportujemy nawet do Australii i RPA

Polska jest w pierwszej dziesiątce największych eksporterów lodów na świecie. Sprzedajemy je m.in. w: Gambii, Kolumbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rynek gamingowy w Indiach, czyli krajobraz po rewolucji Jio

Indie w ostatnich latach dokonały gwałtownego skoku, jeśli chodzi o liczbę internautów i wartość rynku online. Rośnie znaczenie największego kraju subkontynentu indyjskiego dla światowego sektora gamingowego. Polskie firmy z branży powinny ten rynek obserwować i próbować na niego wchodzić z własnymi tytułami.