Nabrzeże w Southend on sea, Wielka Brytania Eksport

Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie

Wiosną i latem 2024 roku powinny uwolnić się zasoby nowej energii w kontaktach gospodarczych pomiędzy Trójmiastem a Wielką Brytanią.

Wsparcie Ekspansji

PAIH otworzyła kolejne biuro regionalne, tym razem w Lublinie

Nowe zagraniczne biuro PAIH w Wilnie

Otwarte w połowie marca zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu obejmie swą działalnością Litwę, ale także Łotwę i Estonię.

Jest wreszcie firma, która zbuduje pawilon Polski na Expo w Osace

Przedsiębiorstwo RIMOND Japan KK będzie wykonawcą, który zbuduje pawilon Polski na Światowej Wystawie Expo w Osace. Czasu jest niewiele, bo do otwarcia wystawy został już tylko rok.

Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek

Polskie rolnictwo oraz zakłady mięsne dostały kolejną możliwość rozwoju. Tym razem na Filipinach.

Polskie MŚP coraz lepiej radzą sobie na emirackim rynku żywności

Tegoroczna edycja wielkich, prestiżowych targów Gulfood w Dubaju potwierdziła trend, że firmy z sektora MŚP są ważnym oknem dla eksportu polskiej żywności na rynki trzecie, w tym szczególnie do krajów muzułmańskich.

Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią

Już od soboty 9 marca co najmniej w kilku miastach Polski – jak Warszawa, Poznań czy Łódź – będą odbywać się wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i biznesowe związane z celebracją ważnego irlandzkiego święta narodowego, czyli Dnia Świętego Patryka, tradycyjnie obchodzonego 17 marca.

W Emiratach powstała Polska Rada Biznesu

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęła działalność Polska Rada Biznesu. To kolejny krok w rozwoju dwustronnych relacji gospodarczych pomiędzy Polską i ZEA, które nabrały rozpędu od obecności naszego kraju na Światowej Wystawie Expo w Dubaju.

Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze

Co prawda sytuacja wciąż nie zachwyca to jednak niemieccy wytwórcy nieco lepiej oceniają swą sytuację pod kątem eksportu.

Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią

22 lutego br. Ministerstwo Biznesu i Handlu w rządzie Rishiego Sunaka opublikowało najnowszy cykliczny raport informacyjny dotyczący brytyjsko-polskiej wymiany handlowej. Zawarte w nim dane dowodzą, że Polska coraz więcej korzysta na tej wymianie.

Czy polskie MŚP skorzystają na uczestnictwie Wielkiej Brytanii w programie Horyzont Europa?

Fundacja Polonium we współpracy z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce i brytyjską rządową Siecią ds. Nauki i Innowacji opublikowała analizę obecnych i prognozę dla przyszłych polsko-brytyjskich relacji w zakresie badań i innowacji. Płynące z niej informacje mogą dać do myślenia przedstawicielom MŚP w Polsce chętnym działać na rynku brytyjskim.

Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy

Wstępne dane GUS wskazują, że eksport towarów wyrażony w złotych spadł o niecały procent rok do roku. Za to dodatnie jest saldo w handlu ze światem za 2023 r., co po części wynika z niemal dziesięcioprocentowego spadku importu.

Kazachstan inwestuje w Korytarz Środkowy i szuka partnerów w Europie

Po dwóch latach wojny w Ukrainie wciąż otwarty pozostaje problem dystrybucji euroazjatyckiej z pominięciem lub choćby istotnym ograniczeniem roli Rosji, czyli zmniejszeniem uzależnienia handlu od Korytarza Północnego.

Nowi impatrianci we Włoszech - nowe zasady korzystania z ulgi podatkowej od 1 stycznia 2024 r.

Zmiany we włoskich przepisach podatkowych zatwierdzone 29 grudnia 2023 r. dotknęły systemu ulg podatkowych przewidzianych dla osób, które zdecydują się na przeniesienie rezydencji podatkowej do Włoch i chcących skorzystać z systemu ulg podatkowych.

Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wstrzymania negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską, a krajami Mercosur.

KUKE i ukraiński Oszczadbank będą współdziałać na rzecz odbudowy Ukrainy

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Oszczadbank będą wspólnie wspierać inwestycje polskich firm na Ukrainie i ich udział w odbudowie kraju naszych wschodnich sąsiadów.

Śląsk i Walia - korzystna polsko-brytyjska współpraca regionalna

W połowie stycznia br., po dwóch dekadach, odnowiono memorandum dotyczące współpracy pomiędzy województwem śląskim a rządem Walii. Przyjęto też zarys planu działań na przyszłość.

Kazachstan to nie tylko surowce, to również nowoczesne usługi finansowe

Mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego Kazachstan wciąż jest postrzegany jako gospodarka oparta na wykorzystaniu surowców energetycznych i od pewnego czasu pierwiastków ziem rzadkich. Tymczasem gospodarka republiki rozwija się w sposób zbalansowany.

Rok 2024 może stać się okresem nowego otwarcia w relacjach Polski z Uzbekistanem

Już od marca br. pasażerowie PLL LOT będą mogli latać z Warszawy do Taszkentu - stolicy Uzbekistanu. Ułatwi to współpracę gospodarczą i turystykę.

Droga polskich firm na Expo w Osace

Podobnie jak w przypadku Wystawy Światowej w Dubaju również zbliżające się Expo w japońskiej Osace budzi niemałe zainteresowanie polskich przedsiębiorstw.