Partner sekcji
Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w Banku Gosp Wsparcie Ekspansji

Zabłoński: Przedstawicielstwa BGK promują polską gospodarkę

Działalność finansowa, w tym zwłaszcza banku rozwoju, wiąże się z koniecznością stałego monitorowania sytuacji gospodarczej w regionie i na świecie - mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w BGK.

Wsparcie Ekspansji

Inkubator C4DI toruje polskim firmom drogę na Wyspy Brytyjskie

Partnerzy

Eksport ma rosnąć, ale nasilają się problemy z transportem lądowym towarów

Krajowa Izba Gospodarcza szacuje, że w br. eksport towarów wzrośnie o niemal 22 proc. względem roku 2021. Również w 2023 r. przewiduje dalszy wzrost, choć już na poziomie 15 proc. Jednocześnie coraz bardziej brakuje kierowców ciężarówek z towarami.

Niemiecka ustawa o nadzorze nad łańcuchami dostaw już na horyzoncie

1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie niemiecka ustawa federalna, która ma zapobiegać naruszeniom praw człowieka i standardów ekologicznych w globalnych łańcuchach dostaw tworzonych przez koncerny RFN. Ma ona co najmniej 3 rodzaje konsekwencji dla polskich firm.

Słaba prognoza WTO dla handlu międzynarodowego

Przyszły rok w zakresie handlu międzynarodowego ma być dużo gorszy niż bieżący, choć pojawiła się nadzieja na częściową zmianę tego trendu.

Oni mogą pomóc w wejściu na rynek brytyjski

I doświadczonym, i początkującym przedsiębiorstwom z Polski chcącym dobrze sobie radzić na rynku Wysp Brytyjskich nieobca powinna być Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

Brytyjska gospodarka jest otwarta na import usług polskich programistów

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, ale z internetu i rozwoju technologicznego tamtejsze firmy oraz instytucje oczywiście wychodzić nie zamierzają. Przeciwnie, wchodzą w nie coraz głębiej. Drzemią w tym szanse dla polskich specjalistów od IT.

Dlaczego polskie firmy inwestują w czeskiej Ostrawie?

Ostrawa jest nazywana „Bramą Czech” ze względu na kluczowe położenie i rolę odgrywaną w skali kraju. To drugie co do wielkości miasto Czech pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności. Miasto się zmienia i przyciąga polskie firmy.

Polski eksport na wznoszącej

W okresie od stycznia do sierpnia br. polski eksport wyniósł 221,2 mld euro, a import 234,1 mld euro. To wzrost odpowiednio o 19,9 proc. w eksporcie i o 28,5 proc. w imporcie.

Firmy chcą sprzedawać za granicę

Przedsiębiorcy zainteresowani eksportem tłumnie stawili się na Stadionie Narodowym w Warszawie, aby na żywo spotkać się z ekspertami z zagranicznych biur handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Ubezpieczenie należności a ryzyko polityczne

Po raz pierwszy w Polsce temat ryzyka politycznego szeroko pojawił się w mediach w 2014 r., po ataku na Donbas i po aneksji Krymu przez Rosję. Dla ok. 12 tys. polskich eksporterów, którzy sprzedawali wówczas swoje towary i usługi na rynku ukraińskim, był to moment na refleksję, jak zabezpieczyć swe interesy w szerszym zakresie niż tylko od ryzyka handlowego.

Uzbekistan rozważa skrócenie tygodnia pracy

Na fali coraz powszechniejszych w państwa zachodnich rozważań o dążeniu do stopniowego wprowadzania czterodniowego tygodnia pracy podobne podejście chcą wprowadzić władze Uzbekistanu. To pierwsza tego typu inicjatywa w Azji Centralnej.

PAIH Forum Biznesu to szansa na kontakty ze specjalistami od wielu rynków

Już w środę na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkają się przedsiębiorcy i wszyscy pracownicy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Będą tam obecni szefowie i pracownicy zagranicznych biur handlowych Agencji oraz ponad 2,5 tys. przedsiębiorców.

Włochy mogą być gospodarczo jeszcze bliższe Polsce

Relacje ekonomiczno-gospodarcze Polski z Włochami są bardzo dobre. Teraz mogą jednak doznać przyspieszenia, a to za sprawą nowego włoskiego rządu, któremu zapewne będzie przewodzić Giorgia Meloni, której polskie sprawy są dość dobrze znane.

Stawki frachtu nie powrócą do poziomu sprzed pandemii

Stawki frachtu morskiego spadły od początku br. o 32 proc. Wciąż jednak pozostają znacznie powyżej średniej sprzed globalnej pandemii koronawirusa i w krótkiej perspektywie nie powrócą do poziomu sprzed globalnego kryzysu zdrowotnego.

Brytyjczycy znają już nieco polskie tekstylia i obuwie

Część polskich producentów ubrań i obuwia odszukała już dostęp do rynku brytyjskiego. Jest on jednak tak nienasycony i wykazujący niegasnące zainteresowanie nowymi lub nieopatrzonymi wzorami i modelami, że każda polska firma ma tam czego szukać.

Czechy nie są rajem podatkowym, ale…

Czechy nie kwalifikują się do pojęcia “raj podatkowy”. U naszych południowych sąsiadów podatki trzeba płacić. Co więcej, często są one wyższe od tych, które płacimy w Polsce. Zatem na czym polega fenomen Czech?

Brazylia nowym rynkiem zbytu dla polskich firm

W Brazylii znajduje się druga pod względem liczebności Polonia na świecie, a wśród jej członków jest wiele osób zasłużonych dla kraju. Może dzięki temu polskie firmy skierowały swoje zainteresowanie do tego miejsca.

Czechy zwiększają limit VAT-u dla przedsiębiorców

U naszych południowych sąsiadów szykują się znaczące zmiany w podatku VAT. I to już od początku przyszłego roku. Zyska na nich ponad 100 tys. zarejestrowanych tam firm.

KUKE i ING wspólnie wspierają ekspansję polskich eksporterów

Dzięki najnowszej gwarancji KUKE, ING Bank Śląski będzie mógł zwiększyć skalę finansowania polskich firm, które stawiają na ekspansję zagraniczną. Zaś ING Niemcy wesprze inwestycje niemieckich firm w Polsce.