Planujesz sukcesję firmy? Kiedy fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy rodzinnej?

Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne. Jest to kolejny krok na rzecz ułatwienia zmian pokoleniowych w polskich firmach. Zaletą fundacji rodzinnej jest możliwość zapewnienia ciągłości działalności firmy, bez konieczności angażowania w jej prowadzenie członków rodziny. Jest to szczególnie ważne, gdy dzieci wybierają inną ścieżkę kariery niż prowadzenie działalności gospodarczej – mówi Waldemar Buda minister rozwoju i technologii.

Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER i kto skorzysta?

Więcej, etyczniej i ekologiczniej – oto wyzwanie przed jakim stoją firmy obsługujące inwestorów. Projekty indywidualne, do których można dołączyć, oferują teraz już nie tylko prognozę zysku, ale także udział w ekologicznych przedsięwzięciach, wspierających transformację energetyczną, powstrzymującą globalne ocieplenie zagrażające życiu na Ziemi. Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER? Odpowiada Tomasz Wiśniewski, prezes Pracowni Finansowej.

Ułatwienia w dostępie firm do infrastruktury badawczej instytucji naukowych

Współpraca nauki z biznesem jest ważna dla uczelni i instytutów badawczych oraz twórców polityki innowacyjnej. Szczególnie przydatna może okazać się infrastruktura badawcza – kosztowne urządzenia, zakupione i utrzymywane przez instytucje naukowe, przydatne nie tylko do badań publikowanych w czasopismach naukowych ale też rozwoju wynalazków czy prowadzenia badań zleconych przez partnerów biznesowych.

Z coraz droższego sprzątania nie można zrezygnować

O tym, jak radzi sobie branża usług czystości w dobie rosnącego wynagrodzenia, wysokiej inflacji oraz presji płacowej rozmawiamy z Andrzejem Chodaczem, Prezesem Zarządu Seris Konsalnet Cleaning.

Państwo stawia ma mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP)

Zamówienia publiczne mogą być znaczącym wsparciem dla małego i średniego biznesu, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego. Przyjazne procedury i warunki realizacji umów mają zachęcić MŚP do wejścia w ten obszar rynku. Jego roczna wartość to blisko 200 mld zł. Polityka zakupowa państwa jasno określa, jak ma się to odbywać.

Koniec samopasu lombardowego. Będą nowe obowiązki dla firm lombardowych

Rynek usług lombardowych zostanie sformalizowany. Zmiany mają na celu ochronę interesów prawnych i ekonomicznych klientów oraz przedsiębiorstw udzielających pożyczek.

Jak zrestrukturyzować spółkę cywilną?

O restrukturyzacji spółki cywilnej możemy mówić tylko w tym sensie, że postępowaniem restrukturyzacyjnym objęci zostaną jej wspólnicy. Możliwa jest też sytuacja, w której postępowanie restrukturyzacyjne wdraża się jedynie wobec niektórych wspólników.

Wypadek w firmie – jakie obowiązki ma pracodawca?

W polskich firmach jest coraz mniej ciężkich wypadków. Każdy oznacza jednak straty wizerunkowe i kosztowe.

Co zrobić, gdy ktoś podszywa się pod twoją działalność? Trzy przykłady reakcji

Sądy własności intelektualnej działają już od ponad roku w pięciu polskich miastach rozstrzygając spory związane z prawami własności intelektualnej. Przepisy prawa oferują narzędzia procesowe, które mają wspomóc uprawnionych w walce z naruszeniami.

Przedsiębiorstwa jedno po drugim padają ofiarą cyber-wymuszeń

Z najnowszych analiz ekspertów Sophos wynika, że już 3/4 rodzimych firm stało się ofiarą ataku ransomware. Ten rodzaj działań przestępców sprowadzający się do wykradania lub szyfrowania danych firm i wymuszania okupu, to już prawdziwa zmora.

Ponad 150 tys. pracowników trafi do świata metaverse

Ponad 70 proc. kadry kierowniczej uważa, że metawersum pozytywnie wpłynie na ich organizację – wynika z najnowszego raportu Accenture Technology Vision 2022.

MŚP muszą szykować się na głęboki kryzys - analiza rynku

Dzisiejszy poziom konsumpcji jest skutkiem wprowadzania od kilka lat przez rząd do gospodarki tzw. pustego pieniądza, który obecnie trzeba zdjąć z rynku. Proces ten będzie bolesny i odczują go w pierwszej kolejności mikro, małe i średnie firmy.

Permanentny stres w pracy. Czuje go co piąty Polak

Z najnowszych danych wynika, że widać drastyczny wzrost liczby osób, które nieustannie odczuwają stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Badania „Stres w pracy 2021” pokazują, iż odsetek takich osób w ub. r. skoczył z 4 do aż 19 proc.

Dopłaty wspólników do kapitału w spółce z o.o.

Dopłaty wspólników w spółkach z o.o. do kapitału, podobnie jak podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty zewnętrzne czy pożyczka, są formą dokapitalizowania spółki, umożliwiającą jej wyjście z problemów finansowych lub gwarantującą kapitał potrzebny na inwestycje.

„Zielone” firmy magnesem na pracowników

Wpływ działalności firmy na środowisko naturalne może mieć przy pozyskiwaniu pracowników znacznie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać.

Nowe benefity pracownicze. Konsultacja z dietetykiem?

Co trzeci pracownik w Polsce chciałby szerzej korzystać z oferowanych przez pracodawcę benefitów wspierających zdrowie.

STRABAG bez Deripaski

Nasza grupa zerwała współpracę z popierającym Putina oligarchą. Wkrótce odwołany zostanie jego przedstawiciel w radzie nadzorczej. Jednocześnie wspieramy uchodźców z Ukrainy - mówi członek zarządu Wojciech Trojanowski.

Covid-19 wciąż zagrożeniem dla firm, choć mniejszym niż inflacja

Odwołanie pandemii i traktowanie wirusa SARS-CoV-2 przez polski system zdrowia jak każdej innej choroby zakaźnej wcale nie uspokaja przedsiębiorców. Biznes wciąż widzi w Covid-19 zagrożenie.