Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER i kto skorzysta?
Więcej, etyczniej i ekologiczniej – oto wyzwanie przed jakim stoją firmy obsługujące inwestorów. Projekty indywidualne, do których można dołączyć, oferują teraz już nie tylko prognozę zysku, ale także udział w ekologicznych przedsięwzięciach, wspierających transformację energetyczną, powstrzymującą globalne ocieplenie zagrażające życiu na Ziemi. Czym nas zaskoczy program EKO-RENTIER? Odpowiada Tomasz Wiśniewski, prezes Pracowni Finansowej.
Ułatwienia w dostępie firm do infrastruktury badawczej instytucji naukowych
Współpraca nauki z biznesem jest ważna dla uczelni i instytutów badawczych oraz twórców polityki innowacyjnej. Szczególnie przydatna może okazać się infrastruktura badawcza – kosztowne urządzenia, zakupione i utrzymywane przez instytucje naukowe, przydatne nie tylko do badań publikowanych w czasopismach naukowych ale też rozwoju wynalazków czy prowadzenia badań zleconych przez partnerów biznesowych.
Państwo stawia ma mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP)
Zamówienia publiczne mogą być znaczącym wsparciem dla małego i średniego biznesu, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego. Przyjazne procedury i warunki realizacji umów mają zachęcić MŚP do wejścia w ten obszar rynku. Jego roczna wartość to blisko 200 mld zł. Polityka zakupowa państwa jasno określa, jak ma się to odbywać.
Jak zrestrukturyzować spółkę cywilną?
O restrukturyzacji spółki cywilnej możemy mówić tylko w tym sensie, że postępowaniem restrukturyzacyjnym objęci zostaną jej wspólnicy. Możliwa jest też sytuacja, w której postępowanie restrukturyzacyjne wdraża się jedynie wobec niektórych wspólników.