Strata wyższa niż połowa kapitału zakładowego

Obowiązek dotyczący zwołania zgromadzenia wspólników w sytuacji powstania straty przewyższającej połowę wartości kapitału zakładowego jest często przez firmy pomijany.

NDA – jak zabezpieczyć się przed wyciekiem poufnych danych

Kluczowe dla działania przedsiębiorstwa, a także jego dalszej przyszłości jest odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie informacji. Dlatego powszechne powinno być wdrożenie pisemnych umów zabezpieczających informacje tzw. NDA.

Sprawozdanie do GUS – czy możliwa jest kara za niezłożenie?

Przedsiębiorstwa zobowiązane są do przekazywania Głównemu Urzędowi Statystycznemu informacji, o których udostępnienie prosi. Do firm często przychodzą wiadomości e-mail o obowiązku złożenia sprawozdania do GUS. Czy jeśli przedsiębiorca zapomni o złożeniu sprawozdania grożą mu jakieś konsekwencje?

Palenie w pracy – problem pracownika czy pracodawcy?

Palenie w pracy jest tematem dość kontrowersyjnym. Palacze nie wyobrażają sobie dnia bez przerwy „na dymka”. Pracodawcy zastanawiają się z kolei ile czasu bezproduktywnie pracownicy tracą na takie przerwy.

Kopia zapasowa podstawą cyberbezpieczeństwa w firmie

Jeden z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa[1] lubi mawiać, że „ludzie dzielą się na trzy kategorie: (1) tych, którzy nie robią kopii zapasowych, (2) tych, którzy robią kopie zapasowe oraz (3) tych, którym wydaje się, że robią kopie zapasowe.” Jest to bardzo dobre podsumowanie problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy.

W którym regionie są najbardziej rzetelne i nierzetelne firmy?

W rankingu rzetelności firm według województw najgorszą ocenę uzyskały firmy ze Śląska, a zwyciężyły ex aequo firmy z Podkarpacia i z Podlasia.

Dane – firmy z nich nie korzystają. Jesteśmy daleko w tyle

Droga do transformacji cyfrowej opartej na danych jest skomplikowana. Barierą są regulacje prawne.

Opóźnione płatności? To niejedyny problem podczas pandemii

Żyjemy już 15 miesięcy w kryzysie związanym z pandemią. Trzy największe problemy polskich firm to: ogromna luka płatnicza, zatory płatnicze i widmo recesji.

Integracja w firmie. Pracownicy łakną integracji. Nawet zdalnej

Konieczność pracy w systemie home office i brak typowych biurowych relacji międzyludzkich to dla wielu pracowników spory problem.

Odpowiedzialność materialna pracownika

Jak kształtuje się odpowiedzialność materialna pracownika względem pracodawcy, gdy pracownik zniszczy urządzenie?

Tajemnica korespondencji, a wewnętrzne forum pracowników

Co z tajemnicą korespondencji jeśli pracownicy mają swe wewnętrzne forum, ale korespondują podczas pracy? Prawnik wyjaśnia co może pracodawca.

Kosztowne łamanie RODO – jakie są kary finansowe?

Nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych i prywatności w myśl RODO może ściągnąć na firmę dotkliwe kary finansowe.

Symbole religijne w miejscu pracy – czy można ich zakazać?

Symbole religijne w miejscu pracy mogą spotkać się z różnym odbiorem. Czy można zatem zakazać ich eksponowania? Prawnik wyjaśnia.

Transformacja cyfrowa w ponad połowie firm nabrała tempa

57 proc. polskich firm przyspieszyło e-transformację w czasie pandemii, a jeden na pięciu badanych przez EY uważa, że w ich firmach transformacja cyfrowa jest zaawansowana.

Mięso w miejscu pracy – czy można zakazać jego spożywania?

Czy możliwy jest kompletny zakaz spożywania posiłków mięsnych w miejscu pracy? Prawnik wyjaśnia.

Restrukturyzacja – coraz mniej czasu dla MŚP

Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu to narzędzie restrukturyzacyjne wprowadzone przez jedną z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Jest ono bardzo dobrze dostosowane do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw MŚP.

Przedawnienie roszczenia, a jego zapłata

Przedawnienie roszczenia o zapłatę nie powoduje wygaśnięcia wierzytelności i dłużnik może wciąż dokonać zapłaty.

Windykator w miejscu pracy – czy to możliwe?

Windykator w miejscu pracy to spory problem. Czy takie wizyty to standard? Ekspert wyjaśnia.