Uzbecka prywatyzacja nabiera tempa. Pomagają Polacy

Pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło ożywienie uzbeckiej prywatyzacji. Władze, ucząc się na własnych błędach i doświadczeniach zagranicznych, wprowadzają coraz to nowe narzędzia elektroniczne, które mają poprawić efektywność tego procesu. Korzystają także z polskiego know-how.

Admirał z USA: Inwazja Chin na Tajwan możliwa w ciągu sześciu lat

Admirał Philip Davidson stojący na czele amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfku, występując przed komisją ds. sił zbrojnych Senatu USA wyraził przekonanie, że Chiny mogą dokonać inwazji na Tajwan w ciągu najbliższych sześciu lat.

Birma na krawędzi wojny domowej

Nikt nie chce wprowadzać sankcji przeciw juncie, która dokonała przewrotu w kraju. Ale mieszkańcy ani myślą przerwać protesty.

Birma. Junta rozpoczęła pacyfikację protestów. Są dziesiątki zabitych

– Oni nie wzywali do rozejścia się, po prostu zaczęli strzelać – mówił dziennikarzom lider protestów w mieście Myingyan, niedaleko Mandalaj.

Xi Jinping ogłosił pokonanie ubóstwa w kraju, a teraz domaga się „socjalistycznej praworządności”

„Podążać drogą socjalistycznych rządów prawa z chińską specyfiką" – wezwał lider Państwa Środka w trzy dni po uznaniu przez kolejny kraj Zachodu postępowania z chińskimi Ujgurami za ludobójstwo.

"Azjatycki El Chapo" aresztowany w Amsterdamie

Domniemany przywódca największego azjatyckiego syndykatu i jeden z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie został aresztowany w Holandii. Władze Australii liczą na ekstradycję w celu postawienia go przed sądem.

Jemen, najbardziej dotknięty nieszczęściami kraj świata

Wojna, głód, choroby nie przyciągały uwagi. Jemen przypomniał o sobie zamachem na Aden, główne miasto i port na południu. I to w czasie, gdy pojawili się tam ministrowie nowego rządu.

Dr Ryś: Polska na skrajnej osi sceptycyzmu ws. szczepień

Szczepionka (na COVID-19 Pfizera/BioNTech - red.) działa, w sensie dawania odczynów i reakcji, bardzo podobnie do innych szczepionek - mówił w TVN24 dr Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Departamencie Generalnym ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej.

Koronawirus. WHO: Rekordowy przyrost liczby zakażeń w ciągu tygodnia

W ciągu ostatniego tygodnia na świecie wykryto 4 060 891 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 67 221 zgonów chorych na COVID-19. Oznacza to, że co minutę na świecie umierało średnio 6,7 zakażonych koronawirusem.

W Indiach Sąd Najwyższy przepytuje władze o przygotowanie do walki z epidemią

Indyjski Sąd Najwyższy w poniedziałek potępił władze kilku stanów, w tym New Delhi, w związku z wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Ostrzegł, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

WHO: Liczba zakażeń w Europie zaczęła spadać po trzech miesiącach

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w ubiegłym tygodniu na świecie wykryto 4 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego niemal połowę wykryto w Europie.

Kamala Harris pisze historię: Pierwsza wiceprezydent USA

Wszystko wskazuje na to, że Kamala Harris zostanie pierwszą w historii kobietą, która zajmie stanowisko wiceprezydenta USA. W sobotę popołudniu czasu polskiego media amerykańskie podały, że Joe Biden, z którym Harris startowała w wyborach prezydenckich, zdobył 20 głosów elektorskich w Pensylwanii co daje mu 273 głosów w Kolegium Elektorów - czyli tyle, ile gwarantuje wygranie wyborów prezydenckich.

Tajwan: Coraz mniej dzieci. Młodzi wolą zwierzęta domowe

Podczas gdy mieszkańcy Tajwanu coraz rzadziej decydują się na rodzicielstwo, jednocześnie gwałtownie rośnie liczba posiadaczy zwierząt domowych. Analitycy szacują, że ich liczba przewyższyła już liczbę dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Prośby o pomoc i nieustająca ofensywa

Po prawie półtora miesiąca wojny o Karabach Armenia domaga się od Rosji określenia, kiedy zainterweniuje na jej korzyść. Ale Kreml nie chce się angażować.

Geny neandertalczyków odpowiadają za ostry przebieg COVID?

Geny odziedziczone od naszych neandertalskich przodków mogą być odpowiedzialne za niektóre przypadki ostrego przebiegu COVID-19 - twierdzą badacze z Niemiec.

Brytyjski rząd: Seniorzy, zgłoście się na testy szczepionki

Brytyjski rząd wzywa osoby starsze, a także przedstawicieli mniejszości etnicznych, by zgłaszali się do testów potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 - informuje Reuters.

Filipiny: Posłowie zagłosowali za zniknięciem jednej ze sieci TV

Jeden z największych filipińskich nadawców telewizyjnych, stacja ABS-CBN, nie uzyskała przedłużenia koncesji na nadawanie sygnału telewizyjnego, po tym jak została zmuszona do przerwania nadawania w maju.

„Smak pho”. Wietnamski zwycięzca „Szansy na sukces”

Japonka Mariko Bobrik, absolwentka łódzkiej filmówki zrobiła film o wietnamskich emigrantach w Warszawie. „Smak pho” już w kinach.