Nowi impatrianci we Włoszech - nowe zasady korzystania z ulgi podatkowej od 1 stycznia 2024 r.

Zmiany we włoskich przepisach podatkowych zatwierdzone 29 grudnia 2023 r. dotknęły systemu ulg podatkowych przewidzianych dla osób, które zdecydują się na przeniesienie rezydencji podatkowej do Włoch i chcących skorzystać z systemu ulg podatkowych.

Zmiany we włoskim systemie podatkowym od 1 stycznia 2024 r.

Włoski Parlament zatwierdził 29 grudnia 2023 r. ustawę budżetową na rok 2024 a wraz z nią bardzo istotne zmiany we włoskim systemie podatkowym. Nowości dotyczą także systemu podatkowego w wymiarze międzynarodowym.

Włochy mogą być gospodarczo jeszcze bliższe Polsce

Relacje ekonomiczno-gospodarcze Polski z Włochami są bardzo dobre. Teraz mogą jednak doznać przyspieszenia, a to za sprawą nowego włoskiego rządu, któremu zapewne będzie przewodzić Giorgia Meloni, której polskie sprawy są dość dobrze znane.

Obowiązki polskiej firmy budowlanej realizującej projekty we Włoszech cz. II

Firmy zagraniczne posiadające oddział we Włoszech muszą wypełnić te same wymogi jakie przewidziane są dla przedsiębiorstw włoskich.

Włoski rynek fuzji i przejęć – co warto wiedzieć?

Włochy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Po I kwartale br. zajmują 5. pozycję w naszym eksporcie i 4. pod względem udziału w imporcie. Coraz więcej polskich firm myśli o nabyciu włoskiego podmiotu.

Usługi budowlane we Włoszech – jakie są obowiązki przedsiębiorstwa zagranicznego cz. I

Na polskie przedsiębiorstwa będące wykonawcami usług w sektorze budowlanym na terenie Włoch, oprócz interesujących zleceń, czeka także wiele obowiązków do spełnienia.

Jak w praktyce skorzystać z ulgi dla impatriantów biznesowych we Włoszech?

Ulga dla impatriantów to tymczasowy, subsydiowany system podatkowy, przyznawany pracownikom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którzy przenoszą swoje miejsce zamieszkania do Włoch.

Ulgi podatkowe dla osób, które przeprowadzą się wraz z działalnością do Włoch

Możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca na ziemi sprzyja podejmowaniu decyzji o przeprowadzce, choćby tymczasowej do innego kraju. Wiele państw Europy zachęca do przyjazdu, osiedlenia się i wykonywania tam pracy oferując ulgi podatkowe.

Delegowanie pracowników do Włoch – nowe obowiązki weszły już w życie

Dekretem włoskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nr 170 z 6 sierpnia 2021 r. określono nowe standardy i zasady elektronicznego przesyłania zgłoszeń delegowania pracowników do Włoch na dedykowanej w tym celu platformie.

Opodatkowanie oddziału spółki zagranicznej we Włoszech

Rozważając ustanowienie zakładu zagranicznego we Włoszech polskie przedsiębiorstwo będzie zobowiązane przygotować się do prawidłowego przypisania dochodów z działalności włoskiego oddziału.

Jak założyć zakład zagraniczny we Włoszech?

Kiedy nasze przedsiębiorstwo decyduje się na obecność we Włoszech w formie zakładu zagranicznego jego zadaniem będzie odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzenia procedury rejestracji.

Jakie podatki płaci spółka z o.o. we Włoszech?

To jedno z pierwszych pytań, które stawia sobie inwestor planujący utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa włoskiego.

Jakie są obowiązki księgowe włoskiej spółki z o.o.?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą jest zobowiązany do przestrzegania szeregu obowiązków, które mają zapewnić przejrzystość jego działania wobec osób trzecich oraz organów administracji publicznej. Do tych podstawowych obowiązków należy m.in. prowadzenie dokumentacji księgowej.

Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech – przewodnik

Można się już zapoznać z przewodnikiem pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej. Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech”. To publikacja stworzona przez praktyków, aby pomóc polskim eksporterom i inwestorom.

Sztuczna inteligencja pomaga włoskiej gospodarce i fiskusowi

We Włoszech rozwiązania sztucznej inteligencji oraz big data stosuje się na coraz większą skalę w wielu dziedzinach. Począwszy od bankowości i oprogramowania dla firm, a skończywszy na przełomowej zmianie we włoskim systemie skarbowym, czyli elektronicznych fakturach i paragonach fiskalnych.

Superbonus czyli włoska szansa dla polskich firm

Remont domu lub mieszkania we Włoszech jest do końca grudnia 2021 r. gratisowy za sprawą tzw. superbonusu w wysokości 110 proc.

Koronawirus. Włoski dekret płynności. Co da firmom?

Włoski rząd wprowadza kolejne dekrety pomocowe dla przedsiębiorców, ale ci nie kryją zniecierpliwienia. Chcą otwarcia gospodarki. Liczy się każdy dzień.

Koronawirus. Włoska tarcza dla firm

Włoskie firmy są wielkimi ofiarami pandemii koronawirusa. Czy pomoc im przyznana może mieć zastosowanie w Polsce?