Partner sekcji

Rekordowy rok w polskim eksporcie. Po raz pierwszy to więcej niż 300 mld euro

Eksport polskich towarów wyniósł w 2022 roku 343,8 mld euro. Tym samym osiągnął nie tylko kolejny rekord, ale i po raz pierwszy sprzedaż polskich produktów zagranicę przekroczyła wartość 300 mld euro.

Rekordowe liczby niewypłacalności w Wielkiej Brytanii i Szwecji

Niepokojące, choć spodziewane, dane dotyczące upadłości napłynęły z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji - odpowiednio 4. i 10. rynku eksportowego dla Polski. Rodzimi eksporterzy muszą zwrócić baczniejszą uwagę na kontrahentów z obu tych krajów.

Skutki brexitu dokuczają polskim eksporterom i usługobiorcom, ale część zyskuje

Aktualnie na Wyspach Brytyjskich w świetle braków artykułów spożywczych bardzo dobrze sprzedaje się polska żywność. Brakuje jednak polskich rąk do pracy, w szczególności w gastronomii i hotelarstwie, budownictwie i w rolnictwie przy zbiorach.

Wzbiera fala eksportu do USA. Rośnie wartość i dynamika sprzedaży

Wzrasta zainteresowanie polskich firm rynkiem amerykańskim. Coraz więcej tam sprzedajemy. Rośnie nie tylko dynamika eksportu, ale i udział sprzedaży do USA w polskim eksporcie ogółem.

Polska coraz bliżej czołówki największych eksporterów świata

Nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na liście największych eksporterów towarów na świecie. A w przypadku usług zajmujemy już nawet miejsce 20.

Władyczak: Rekord w eksporcie ogółem i w handlu z Ukrainą

Jako jedyna agencja wsparcia eksportu w całej Unii Europejskiej ubezpieczamy handel z Ukrainą, z którą zresztą jako kraj notujemy rekordowe wyniki w wymianie handlowej - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Grabowski: Polska coraz bliżej światowej czołówki eksporterów

W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie. Jesteśmy, jako kraj, blisko wejścia do TOP-20 największych światowych eksporterów – mówi Łukasz Grabowski, dyrektor Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Azja zamknięta dla polskiego drobiu

Dla polskich producentów drobiu najważniejsze rynki azjatyckie są obecnie zamknięte, choć na horyzoncie rysują się perspektywy na pozytywną zmianę w przypadku niektórych krajów.

Brytyjski odpowiednik oznaczenia CE nieobowiązkowy przez 2 kolejne lata

Poczynione jeszcze przed wejściem w życie brexitu deklaracje brytyjskiego rządu odnośnie pełnego przejścia z unijnego oznaczenia CE na rodzime UKCA mówiły o dacie granicznej 1 stycznia 2021 r. Okazało się to zbyt optymistyczne.

Eksport żywności z Polski rośnie głównie wartościowo

Pogłębiający się kryzys gospodarczy w Polsce, w tym słabnąca złotówka, sprzyjają zarabianiu na eksporcie produktów rolno-spożywczych. Wyjątkiem jest towar uchodzący za wizytówkę polskiego rolnictwa.

Polski eksport rośnie. Sprzedajemy coraz więcej do sąsiadów, ale i do USA

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. polski eksport dóbr wyniósł 251,9 mld euro. To o ponad 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Eksport ma rosnąć, ale nasilają się problemy z transportem lądowym towarów

Krajowa Izba Gospodarcza szacuje, że w br. eksport towarów wzrośnie o niemal 22 proc. względem roku 2021. Również w 2023 r. przewiduje dalszy wzrost, choć już na poziomie 15 proc. Jednocześnie coraz bardziej brakuje kierowców ciężarówek z towarami.

Polski eksport na wznoszącej

W okresie od stycznia do sierpnia br. polski eksport wyniósł 221,2 mld euro, a import 234,1 mld euro. To wzrost odpowiednio o 19,9 proc. w eksporcie i o 28,5 proc. w imporcie.

Stawki frachtu nie powrócą do poziomu sprzed pandemii

Stawki frachtu morskiego spadły od początku br. o 32 proc. Wciąż jednak pozostają znacznie powyżej średniej sprzed globalnej pandemii koronawirusa i w krótkiej perspektywie nie powrócą do poziomu sprzed globalnego kryzysu zdrowotnego.

Brytyjczycy znają już nieco polskie tekstylia i obuwie

Część polskich producentów ubrań i obuwia odszukała już dostęp do rynku brytyjskiego. Jest on jednak tak nienasycony i wykazujący niegasnące zainteresowanie nowymi lub nieopatrzonymi wzorami i modelami, że każda polska firma ma tam czego szukać.

Irlandia lubi polskie słodycze. Możemy ich jednak sprzedawać tam więcej

Słodycze z Polski są lubiane w większości krajów europejskich. Tam gdzie liczna jest polska diaspora i mieszane małżeństwa, występuje efekt wzmocnienia popytu, co nie powinno ujść uwadze naszych przedsiębiorców. Taka sytuacja ma miejsce w Irlandii.

Rośnie wymiana handlowa Polski z Ukrainą

Pomimo rosyjskiej agresji i niepewnej sytuacji w wielu częściach Ukrainy coraz więcej tam eksportujemy. Coraz więcej towarów też z Ukrainy importujemy.

Polska mebluje Wielką Brytanię

Polskie firmy z branży meblarskiej solidnie sobie zapracowały, aby sprzedawać w Wielkiej Brytanii. Te, które już realizują taką sprzedaż wiedzą, że to się opłaca, a te jeszcze niezainteresowane powinny ją rozważyć, pomimo pewnych utrudnień logistycznych dotyczących kraju, który niedawno opuścił UE.