Polska i Katar chcą zacieśnić relacje gospodarcze

Podczas Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii, które odbyło się w Warszawie zawarto porozumienia o współdziałaniu w branży stoczniowej. Pola do współpracy to także nieruchomości, budownictwo, transport, żywność i nowoczesne technologie.

Czy świetna passa ekonomiczna między Polską a Irlandią jest trwała?

Polacy jako największa 2,5-procentowa mniejszość narodowa w Irlandii oraz 7-procentowy wzrost w polsko-irlandzkiej wymianie handlowej do poziomu 3 mld euro w 2023 roku mogą prowadzić do jeszcze lepszych rezultatów wzajemnej gospodarczej komitywy.

Fotoniczne czipy szyte na miarę trafiają z Polski na cały świat

Współczesna gospodarka, szczególnie w obszarze wysokich technologii, jest mocno zglobalizowana. Celujemy w cały świat. Obecnie jednak najwięcej inwestujemy w USA. Tam technologie fotoniczne znajdują wiele zastosowań - mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO.

Biznes po arabsku. WhatsApp zastąpił maila

Jak polskie firmy mogą osiągnąć sukces biznesowy w państwach Zatoki Arabskiej (Perskiej)? – z Agnieszką Klimczak, trenerką różnic kulturowych oraz autorką książki „Biznes po arabsku”, rozmawia dr Krzysztof M. Zalewski z Instytutu Boyma.

Polsko-irlandzka wymiana gospodarcza rośnie jak na drożdżach

Obustronna wymiana gospodarcza między Polską a Irlandią w ostatnich latach wykazuje pokaźne wzrosty rok do roku, a według przedstawicieli irlandzkiego rządu także wyniki za 2024 rok mogą być wręcz fenomenalne.

Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie

Wiosną i latem 2024 roku powinny uwolnić się zasoby nowej energii w kontaktach gospodarczych pomiędzy Trójmiastem a Wielką Brytanią.

Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności

Wielka Brytania jest strategicznym partnerem handlowym Polski w obrocie towarami rolno-spożywczymi, drugim największym odbiorcą polskiej żywności. Wolumen wzajemnej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi jest wysoki i wykazuje tendencję wzrostową.

Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek

Polskie rolnictwo oraz zakłady mięsne dostały kolejną możliwość rozwoju. Tym razem na Filipinach.

Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze

Co prawda sytuacja wciąż nie zachwyca to jednak niemieccy wytwórcy nieco lepiej oceniają swą sytuację pod kątem eksportu.

Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią

22 lutego br. Ministerstwo Biznesu i Handlu w rządzie Rishiego Sunaka opublikowało najnowszy cykliczny raport informacyjny dotyczący brytyjsko-polskiej wymiany handlowej. Zawarte w nim dane dowodzą, że Polska coraz więcej korzysta na tej wymianie.

Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy

Wstępne dane GUS wskazują, że eksport towarów wyrażony w złotych spadł o niecały procent rok do roku. Za to dodatnie jest saldo w handlu ze światem za 2023 r., co po części wynika z niemal dziesięcioprocentowego spadku importu.

Polska i Irlandia wchodzą w 2024 rok w dobrych relacjach handlowych

Ostatnio polsko-irlandzkie stosunki gospodarcze przeplatają się z „wielką polityką” czemu trudno się dziwić, gdyż jesienią 2023 r. doszło w Polsce do zmiany władzy, a w 1. półroczu br. i w Polsce i w Irlandii odbędą się wybory do samorządu oraz Parlamentu Europejskiego.

Czy 2024 rok może być najlepszy dla brytyjsko-polskiej współpracy od brexitu?

Przy wymianie handlowej między Polską i Wielką Brytanią liczonej w dziesiątkach miliardów funtów, na finiszu 2023 r. warto zastanowić się nad jej perspektywami w przyszłym roku.

Polski drób, pszenica, jabłka, wołowina i sery dobrze się sprzedają zagranicą

W eksporcie polskich towarów rolno-spożywczych pojawił się korzystny trend.

Wysoka dynamika polsko-brytyjskiej wymiany handlowej

Opublikowane ostatnio brytyjskie rządowe zestawienie bieżących danych dot. handlu i inwestycji nie pozostawia wątpliwości, że w okresie od lipca 2022 do czerwca br. wymiana handlowa między Polską i Wielką Brytanią osiągnęła pokaźne wartości i wzrosty.

Border Target Operating Model – brytyjski plan kontroli transportu na 2024 rok

Ostateczną wersję planu, określanego skrótowo jako BTOM lub TOM, ogłoszono w połowie września br. Przyjęcie go ma przynieść naprawę luk i wątpliwych rozwiązań wprowadzanych od brexitu. Plan podzielono na kilka etapów, aby uniknąć problemów z wdrożeniem.

WTO obniżyła prognozę wzrostu handlu w 2023 r.

W związku ze spowolnieniem produkcji na świecie Światowa Organizacja Handlu skorygowała swe prognozy dotyczącego globalnego handlu towarami w 2023 r.

Zanosi się na eksport usług polskich ratowników medycznych na Wyspy Brytyjskie

Brytyjska służba zdrowia oferuje godziwe zarobki polskim ratownikom medycznym. Już teraz czeka na nich 3 tys. wakatów. Może to być kolejna grupa, która zasili polską diasporę na Wyspach i finalnie stanie się klientami tamtejszych polskich sklepów.