Polsko-irlandzka wymiana gospodarcza rośnie jak na drożdżach

Obustronna wymiana gospodarcza między Polską a Irlandią w ostatnich latach wykazuje pokaźne wzrosty rok do roku, a według przedstawicieli irlandzkiego rządu także wyniki za 2024 rok mogą być wręcz fenomenalne.

Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie

Wiosną i latem 2024 roku powinny uwolnić się zasoby nowej energii w kontaktach gospodarczych pomiędzy Trójmiastem a Wielką Brytanią.

Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności

Wielka Brytania jest strategicznym partnerem handlowym Polski w obrocie towarami rolno-spożywczymi, drugim największym odbiorcą polskiej żywności. Wolumen wzajemnej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi jest wysoki i wykazuje tendencję wzrostową.

Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek

Polskie rolnictwo oraz zakłady mięsne dostały kolejną możliwość rozwoju. Tym razem na Filipinach.

Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze

Co prawda sytuacja wciąż nie zachwyca to jednak niemieccy wytwórcy nieco lepiej oceniają swą sytuację pod kątem eksportu.

Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią

22 lutego br. Ministerstwo Biznesu i Handlu w rządzie Rishiego Sunaka opublikowało najnowszy cykliczny raport informacyjny dotyczący brytyjsko-polskiej wymiany handlowej. Zawarte w nim dane dowodzą, że Polska coraz więcej korzysta na tej wymianie.

Eksport z zadyszką? Mniej eksportujemy i jeszcze mniej importujemy

Wstępne dane GUS wskazują, że eksport towarów wyrażony w złotych spadł o niecały procent rok do roku. Za to dodatnie jest saldo w handlu ze światem za 2023 r., co po części wynika z niemal dziesięcioprocentowego spadku importu.

Polska i Irlandia wchodzą w 2024 rok w dobrych relacjach handlowych

Ostatnio polsko-irlandzkie stosunki gospodarcze przeplatają się z „wielką polityką” czemu trudno się dziwić, gdyż jesienią 2023 r. doszło w Polsce do zmiany władzy, a w 1. półroczu br. i w Polsce i w Irlandii odbędą się wybory do samorządu oraz Parlamentu Europejskiego.

Czy 2024 rok może być najlepszy dla brytyjsko-polskiej współpracy od brexitu?

Przy wymianie handlowej między Polską i Wielką Brytanią liczonej w dziesiątkach miliardów funtów, na finiszu 2023 r. warto zastanowić się nad jej perspektywami w przyszłym roku.

Polski drób, pszenica, jabłka, wołowina i sery dobrze się sprzedają zagranicą

W eksporcie polskich towarów rolno-spożywczych pojawił się korzystny trend.

Wysoka dynamika polsko-brytyjskiej wymiany handlowej

Opublikowane ostatnio brytyjskie rządowe zestawienie bieżących danych dot. handlu i inwestycji nie pozostawia wątpliwości, że w okresie od lipca 2022 do czerwca br. wymiana handlowa między Polską i Wielką Brytanią osiągnęła pokaźne wartości i wzrosty.

Border Target Operating Model – brytyjski plan kontroli transportu na 2024 rok

Ostateczną wersję planu, określanego skrótowo jako BTOM lub TOM, ogłoszono w połowie września br. Przyjęcie go ma przynieść naprawę luk i wątpliwych rozwiązań wprowadzanych od brexitu. Plan podzielono na kilka etapów, aby uniknąć problemów z wdrożeniem.

WTO obniżyła prognozę wzrostu handlu w 2023 r.

W związku ze spowolnieniem produkcji na świecie Światowa Organizacja Handlu skorygowała swe prognozy dotyczącego globalnego handlu towarami w 2023 r.

Zanosi się na eksport usług polskich ratowników medycznych na Wyspy Brytyjskie

Brytyjska służba zdrowia oferuje godziwe zarobki polskim ratownikom medycznym. Już teraz czeka na nich 3 tys. wakatów. Może to być kolejna grupa, która zasili polską diasporę na Wyspach i finalnie stanie się klientami tamtejszych polskich sklepów.

Niemcy oczekują spadku eksportu. Jak to wpłynie na polską sprzedaż zagraniczną?

Nastroje niemieckich eksporterów wyraźnie słabną. Oczekują oni spadku zagranicznej sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach.

Piwo to jeden z polskich hitów eksportowych

Polska to jeden z potentatów w produkcji i eksporcie piwa słodowego. Jesteśmy odpowiednio jego 9. producentem na świecie (i drugim w UE) oraz 14. globalnym eksporterem tego trunku.

Kolejne opóźnienie w zaostrzeniu kontroli towarów na brytyjskiej granicy

Plan szczegółowej kontroli granicznej produktów spożywczych, którego wprowadzenie we Wielkiej Brytanii do niedawna planowano na październik br., został przełożony już piąty raz. Tym razem na styczeń przyszłego roku.

Rekord w handlu z Koreą Południową

Wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Koreą Południową osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom. Korea stała się też największym azjatyckim inwestorem w Polsce.