Zanosi się na eksport usług polskich ratowników medycznych na Wyspy Brytyjskie

Brytyjska służba zdrowia oferuje godziwe zarobki polskim ratownikom medycznym. Już teraz czeka na nich 3 tys. wakatów. Może to być kolejna grupa, która zasili polską diasporę na Wyspach i finalnie stanie się klientami tamtejszych polskich sklepów.

Niemcy oczekują spadku eksportu. Jak to wpłynie na polską sprzedaż zagraniczną?

Nastroje niemieckich eksporterów wyraźnie słabną. Oczekują oni spadku zagranicznej sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach.

Piwo to jeden z polskich hitów eksportowych

Polska to jeden z potentatów w produkcji i eksporcie piwa słodowego. Jesteśmy odpowiednio jego 9. producentem na świecie (i drugim w UE) oraz 14. globalnym eksporterem tego trunku.

Kolejne opóźnienie w zaostrzeniu kontroli towarów na brytyjskiej granicy

Plan szczegółowej kontroli granicznej produktów spożywczych, którego wprowadzenie we Wielkiej Brytanii do niedawna planowano na październik br., został przełożony już piąty raz. Tym razem na styczeń przyszłego roku.

Rekord w handlu z Koreą Południową

Wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Koreą Południową osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom. Korea stała się też największym azjatyckim inwestorem w Polsce.

Baza wiedzy dla MŚP o zagranicznym e-handlu

Działa już platforma cross-border.pl, czyli pierwszy w Polsce internetowy przewodnik dla małych i średnich firm poświęcony tematyce międzynarodowej sprzedaży przez Internet w formule transgranicznego e-handlu (cross-border e-commerce).

Wymiana handlowa z USA rośnie, ale ryzyko braku zapłaty przez firmy z USA też

Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.

Globalny handel w kierunku regionalizacji

Pandemia i wojna w Ukrainie to wydarzenia, które zmieniły handel międzynarodowy oraz kierunki inwestycji na świecie. Biznes wciąż działa jednak pragmatycznie.

Rekordowy rok w polskim eksporcie. Po raz pierwszy to więcej niż 300 mld euro

Eksport polskich towarów wyniósł w 2022 roku 343,8 mld euro. Tym samym osiągnął nie tylko kolejny rekord, ale i po raz pierwszy sprzedaż polskich produktów zagranicę przekroczyła wartość 300 mld euro.

Rekordowe liczby niewypłacalności w Wielkiej Brytanii i Szwecji

Niepokojące, choć spodziewane, dane dotyczące upadłości napłynęły z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji - odpowiednio 4. i 10. rynku eksportowego dla Polski. Rodzimi eksporterzy muszą zwrócić baczniejszą uwagę na kontrahentów z obu tych krajów.

Skutki brexitu dokuczają polskim eksporterom i usługobiorcom, ale część zyskuje

Aktualnie na Wyspach Brytyjskich w świetle braków artykułów spożywczych bardzo dobrze sprzedaje się polska żywność. Brakuje jednak polskich rąk do pracy, w szczególności w gastronomii i hotelarstwie, budownictwie i w rolnictwie przy zbiorach.

Wzbiera fala eksportu do USA. Rośnie wartość i dynamika sprzedaży

Wzrasta zainteresowanie polskich firm rynkiem amerykańskim. Coraz więcej tam sprzedajemy. Rośnie nie tylko dynamika eksportu, ale i udział sprzedaży do USA w polskim eksporcie ogółem.

Polska coraz bliżej czołówki największych eksporterów świata

Nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na liście największych eksporterów towarów na świecie. A w przypadku usług zajmujemy już nawet miejsce 20.

Władyczak: Rekord w eksporcie ogółem i w handlu z Ukrainą

Jako jedyna agencja wsparcia eksportu w całej Unii Europejskiej ubezpieczamy handel z Ukrainą, z którą zresztą jako kraj notujemy rekordowe wyniki w wymianie handlowej - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Grabowski: Polska coraz bliżej światowej czołówki eksporterów

W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie. Jesteśmy, jako kraj, blisko wejścia do TOP-20 największych światowych eksporterów – mówi Łukasz Grabowski, dyrektor Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Azja zamknięta dla polskiego drobiu

Dla polskich producentów drobiu najważniejsze rynki azjatyckie są obecnie zamknięte, choć na horyzoncie rysują się perspektywy na pozytywną zmianę w przypadku niektórych krajów.

Brytyjski odpowiednik oznaczenia CE nieobowiązkowy przez 2 kolejne lata

Poczynione jeszcze przed wejściem w życie brexitu deklaracje brytyjskiego rządu odnośnie pełnego przejścia z unijnego oznaczenia CE na rodzime UKCA mówiły o dacie granicznej 1 stycznia 2021 r. Okazało się to zbyt optymistyczne.

Eksport żywności z Polski rośnie głównie wartościowo

Pogłębiający się kryzys gospodarczy w Polsce, w tym słabnąca złotówka, sprzyjają zarabianiu na eksporcie produktów rolno-spożywczych. Wyjątkiem jest towar uchodzący za wizytówkę polskiego rolnictwa.