Rok 2024 może stać się okresem nowego otwarcia w relacjach Polski z Uzbekistanem

Już od marca br. pasażerowie PLL LOT będą mogli latać z Warszawy do Taszkentu - stolicy Uzbekistanu. Ułatwi to współpracę gospodarczą i turystykę.

Publikacja: 15.01.2024 05:35

Wieża telewizyjna w Taszkencie.

Wieża telewizyjna w Taszkencie.

Foto: Adobe Stock

Ostatni kwartał 2023 r. przyniósł zmiany istotne dla Uzbeków mieszkających w Polsce, jak również osób i podmiotów z nimi współpracujących. Dość istotnym wydarzeniem był w tym okresie przyjazd nowego ambasadora Uzbekistanu, co ze względu na specyfikę tego centralno-azjatyckiego państwa zdarza się rzadko.

Z kolei w 2024 r. przełomowe dla rozwoju relacji dwustronnych może okazać się uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego, które powinno ułatwić współpracę gospodarczą i inwestycje.

Nowy ambasador Uzbekistanu w Polsce

W grudniu 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Republiki Uzbekistanu - Amirsaida Agzamhodżajewa. Wcześniej, od 2015 roku, placówką tą kierował Bakhrom Babajew. Jest to więc pierwsza zmiana na tym stanowisku od prawie dekady i pierwsza za prezydentury obecnego prezydenta Szawkata Mirzijojewa.

Czytaj więcej

Czy wyniki ekonomiczne uzbeckiej gospodarki przyciągną inwestorów?

Amirsaid Agzamhodżajew urodził się w 1985 r. w Taszkencie. W stolicy Uzbekistanu ukończył Państwowy Uniwersytet Języków Świata. Pracował w Konsulacie Generalnym Uzbekistanu w Stambule. Podmioty zainteresowane współpracą z Uzbekistanem powinny próbować wykorzystać tę nową energię do poruszenia kwestii istotnych dla nich na tamtejszym rynku, wymagającym często uzgodnień na średnim i najwyższym szczeblu.

Współpraca Polska-Uzbekistan: tekstylia i edukacja

Jeszcze przed złożeniem w Belwederze listów uwierzytelniających nowy ambasador uczestniczył w organizowanych w Taszkencie polsko-uzbeckich konsultacjach politycznych. Natomiast w Warszawie spotkał się z prezesem Targów Kielce dr Andrzejem Mochoniem. W efekcie rozmów Uzbecy wezmą udział w organizowanych w maju 2024 roku w Kielcach Międzynarodowych Targach Tekstyliów, Materiałów, Akcesoriów i Maszyn My TexStyle. Warto przypomnieć, że Uzbekistan jest jednym z liczących się producentów bawełny, a państwo to ma ambicje rozwoju przemysłu tekstylnego.

W połowie grudnia br. ambasador gościł w Lublinie, gdzie spotkał się między innymi z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim. Podczas rozmów, nakierowanych na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w ich ekspansji zagranicznej, ambasadorowi przedstawiono potencjał gospodarczy województwa. Zdefiniowano także dziedziny współpracy, które są bardzo różnorodne, począwszy od handlu, poprzez turystykę na nauce i edukacji skończywszy.

Czytaj więcej

Pierwsze forum rektorów uczelni Polski i Uzbekistanu, czyli od nauki po biznes

Ambasador spotkał się z rektorem Lubelskiej Akademii Ekonomii i Innowacji - prof. dr hab. inż. Markiem Opialkiem. Media w Uzbekistanie po tym spotkaniu informowały, że podczas rozmów dyskutowano m.in. kwestię otwarcia filii akademii w Navoi oraz umożliwienie wymiany nauczycieli i studentów w ramach unijnego projektu „Erasmus+”. W młodym i dynamicznym demograficznie społeczeństwie Uzbekistanu edukacja wyższa jest dziedziną przyszłościową, a potencjalni studenci poszukują często uczelni, których dyplomy byłyby powszechnie uznawane w Unii Europejskiej.

Wina z Uzbekistanu?

W połowie grudnia w Ambasadzie Uzbekistanu odbyło się spotkanie przedstawicieli uzbeckich przedsiębiorstw, jak również tamtejszych specjalistów zatrudnionych w branży bankowej i IT w Polsce. Podczas obrad zdecydowano o powołaniu do życia Stowarzyszenia Przedsiębiorców Republiki Uzbekistanu. Na czele organizacji stanął szef firmy Eletto Sp. z o.o., Nizomiddin Abdułłajew. Zapowiedział działania na rzecz otwarcia w Polsce domu handlowego, w którym można będzie nabyć wina z Uzbekistanu. Ocenia się, że w 2022 r. w Uzbekistanie wyprodukowano 1,6 mln ton winogron, co uplasowało ten kraj na czwartym miejscu na świecie.

Jak eksperci z Uzbekistanu widzą Polskę ?

W połowie 2023 r. Władimir Norow, do niedawna dyrektor Międzynarodowego Instytutu Azji Centralnej przekonywał, że „Polska jest krajem o dużych możliwościach gospodarczych”. W jego ocenie zaś “Uzbekistan ma korzystne położenie w Azji Środkowej i może pełnić rolę swego rodzaju hubu dla towarów polskich i europejskich dla krajów Azji Środkowej i Południowej”. Norow podkreślał rolę obu krajów jako pomostu pomiędzy Azją i Europą. Twierdzi, iż „Polska jest centrum Europy Wschodniej, swego rodzaju bramą do realizacji interesów gospodarczych” – eksportu towarów i usług z Uzbekistanu do krajów europejskich. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że import z Polski najnowszych technologii będzie dla Uzbekistanu tańszy niż nabywanie ich w krajach Europy Zachodniej takich jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Czytaj więcej

Rolnictwo i doradztwo - Uzbekistan może być ciekawym kierunkiem

Akramżon Niematow z prezydenckiego uzbeckiego Instytutu Studiów Strategicznych i Międzyregionalnych podkreśla, że “przedsiębiorcy i środowiska biznesowe w Polsce wykazują rosnące zainteresowanie udziałem w realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych z Uzbekistanem wraz z wprowadzeniem najlepszych praktyk i nowoczesnych technologii”. Kluczowymi sektorami dla współpracy inwestycyjnej mogłyby stać się: przemysł rolniczy, przetwórczy, sektor górniczy i hutniczy, produkcja urządzeń i materiałów budowlanych, logistyka, przemysł motoryzacyjny, energetyka oraz farmaceutyka itp. W pierwszej połowie 2023 r. Niematow wskazywał, że w Uzbekistanie działały 44 firmy z udziałem inwestorów z Polski, z czego 10 przedsiębiorstw ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego.

Dane przytoczone przez Niematowa świadczą o relatywnie małej aktywności inwestycyjnej polskich firm w tym kraju. Jedną z barier utrudniających od lat tę aktywność była bariera transportowa. Wydaje się jednak, że w 2024 r. relacje gospodarcze obu krajów powinny być bardziej dynamiczne. Z pewnością ważnym ułatwieniem dla ich rozwoju stanie się uruchomienie regularnego połączenia lotniczego pomiędzy Polską i Uzbekistanem. Już od marca 2024 r. najludniejszy kraj Azji Środkowej stanie się łatwiej osiągalny dzięki uruchomieniu przez polskiego narodowego przewoźnika PLL LOT S.A. połączenia Warszawa-Taszkent.

Autorka - dr Magdalena Sobańska-Cwalina - jest członkiem zarządu Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma.

Ostatni kwartał 2023 r. przyniósł zmiany istotne dla Uzbeków mieszkających w Polsce, jak również osób i podmiotów z nimi współpracujących. Dość istotnym wydarzeniem był w tym okresie przyjazd nowego ambasadora Uzbekistanu, co ze względu na specyfikę tego centralno-azjatyckiego państwa zdarza się rzadko.

Z kolei w 2024 r. przełomowe dla rozwoju relacji dwustronnych może okazać się uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego, które powinno ułatwić współpracę gospodarczą i inwestycje.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Azja centralna
Kazachstan inwestuje w Korytarz Środkowy i szuka partnerów w Europie
Azja centralna
Kazachstan to nie tylko surowce, to również nowoczesne usługi finansowe
Azja centralna
Kazachstan pokazuje jak dbać o małych i średnich inwestorów
Azja centralna
Czy wyniki ekonomiczne uzbeckiej gospodarki przyciągną inwestorów?
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Azja centralna
Kazachstan stawia na MSP. Również polskie
Azja centralna
UE, Chiny, Turcja i Azja Centralna stawiają na Korytarz Środkowy. A Polska?