Rok 2024 może stać się okresem nowego otwarcia w relacjach Polski z Uzbekistanem

Już od marca br. pasażerowie PLL LOT będą mogli latać z Warszawy do Taszkentu - stolicy Uzbekistanu. Ułatwi to współpracę gospodarczą i turystykę.

Publikacja: 15.01.2024 05:35

Wieża telewizyjna w Taszkencie.

Wieża telewizyjna w Taszkencie.

Foto: Adobe Stock

Ostatni kwartał 2023 r. przyniósł zmiany istotne dla Uzbeków mieszkających w Polsce, jak również osób i podmiotów z nimi współpracujących. Dość istotnym wydarzeniem był w tym okresie przyjazd nowego ambasadora Uzbekistanu, co ze względu na specyfikę tego centralno-azjatyckiego państwa zdarza się rzadko.

Z kolei w 2024 r. przełomowe dla rozwoju relacji dwustronnych może okazać się uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego, które powinno ułatwić współpracę gospodarczą i inwestycje.

Nowy ambasador Uzbekistanu w Polsce

W grudniu 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Republiki Uzbekistanu - Amirsaida Agzamhodżajewa. Wcześniej, od 2015 roku, placówką tą kierował Bakhrom Babajew. Jest to więc pierwsza zmiana na tym stanowisku od prawie dekady i pierwsza za prezydentury obecnego prezydenta Szawkata Mirzijojewa.

Czytaj więcej

Czy wyniki ekonomiczne uzbeckiej gospodarki przyciągną inwestorów?

Amirsaid Agzamhodżajew urodził się w 1985 r. w Taszkencie. W stolicy Uzbekistanu ukończył Państwowy Uniwersytet Języków Świata. Pracował w Konsulacie Generalnym Uzbekistanu w Stambule. Podmioty zainteresowane współpracą z Uzbekistanem powinny próbować wykorzystać tę nową energię do poruszenia kwestii istotnych dla nich na tamtejszym rynku, wymagającym często uzgodnień na średnim i najwyższym szczeblu.

Współpraca Polska-Uzbekistan: tekstylia i edukacja

Jeszcze przed złożeniem w Belwederze listów uwierzytelniających nowy ambasador uczestniczył w organizowanych w Taszkencie polsko-uzbeckich konsultacjach politycznych. Natomiast w Warszawie spotkał się z prezesem Targów Kielce dr Andrzejem Mochoniem. W efekcie rozmów Uzbecy wezmą udział w organizowanych w maju 2024 roku w Kielcach Międzynarodowych Targach Tekstyliów, Materiałów, Akcesoriów i Maszyn My TexStyle. Warto przypomnieć, że Uzbekistan jest jednym z liczących się producentów bawełny, a państwo to ma ambicje rozwoju przemysłu tekstylnego.

W połowie grudnia br. ambasador gościł w Lublinie, gdzie spotkał się między innymi z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim. Podczas rozmów, nakierowanych na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w ich ekspansji zagranicznej, ambasadorowi przedstawiono potencjał gospodarczy województwa. Zdefiniowano także dziedziny współpracy, które są bardzo różnorodne, począwszy od handlu, poprzez turystykę na nauce i edukacji skończywszy.

Czytaj więcej

Pierwsze forum rektorów uczelni Polski i Uzbekistanu, czyli od nauki po biznes

Ambasador spotkał się z rektorem Lubelskiej Akademii Ekonomii i Innowacji - prof. dr hab. inż. Markiem Opialkiem. Media w Uzbekistanie po tym spotkaniu informowały, że podczas rozmów dyskutowano m.in. kwestię otwarcia filii akademii w Navoi oraz umożliwienie wymiany nauczycieli i studentów w ramach unijnego projektu „Erasmus+”. W młodym i dynamicznym demograficznie społeczeństwie Uzbekistanu edukacja wyższa jest dziedziną przyszłościową, a potencjalni studenci poszukują często uczelni, których dyplomy byłyby powszechnie uznawane w Unii Europejskiej.

Wina z Uzbekistanu?

W połowie grudnia w Ambasadzie Uzbekistanu odbyło się spotkanie przedstawicieli uzbeckich przedsiębiorstw, jak również tamtejszych specjalistów zatrudnionych w branży bankowej i IT w Polsce. Podczas obrad zdecydowano o powołaniu do życia Stowarzyszenia Przedsiębiorców Republiki Uzbekistanu. Na czele organizacji stanął szef firmy Eletto Sp. z o.o., Nizomiddin Abdułłajew. Zapowiedział działania na rzecz otwarcia w Polsce domu handlowego, w którym można będzie nabyć wina z Uzbekistanu. Ocenia się, że w 2022 r. w Uzbekistanie wyprodukowano 1,6 mln ton winogron, co uplasowało ten kraj na czwartym miejscu na świecie.

Jak eksperci z Uzbekistanu widzą Polskę ?

W połowie 2023 r. Władimir Norow, do niedawna dyrektor Międzynarodowego Instytutu Azji Centralnej przekonywał, że „Polska jest krajem o dużych możliwościach gospodarczych”. W jego ocenie zaś “Uzbekistan ma korzystne położenie w Azji Środkowej i może pełnić rolę swego rodzaju hubu dla towarów polskich i europejskich dla krajów Azji Środkowej i Południowej”. Norow podkreślał rolę obu krajów jako pomostu pomiędzy Azją i Europą. Twierdzi, iż „Polska jest centrum Europy Wschodniej, swego rodzaju bramą do realizacji interesów gospodarczych” – eksportu towarów i usług z Uzbekistanu do krajów europejskich. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że import z Polski najnowszych technologii będzie dla Uzbekistanu tańszy niż nabywanie ich w krajach Europy Zachodniej takich jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Czytaj więcej

Rolnictwo i doradztwo - Uzbekistan może być ciekawym kierunkiem

Akramżon Niematow z prezydenckiego uzbeckiego Instytutu Studiów Strategicznych i Międzyregionalnych podkreśla, że “przedsiębiorcy i środowiska biznesowe w Polsce wykazują rosnące zainteresowanie udziałem w realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych z Uzbekistanem wraz z wprowadzeniem najlepszych praktyk i nowoczesnych technologii”. Kluczowymi sektorami dla współpracy inwestycyjnej mogłyby stać się: przemysł rolniczy, przetwórczy, sektor górniczy i hutniczy, produkcja urządzeń i materiałów budowlanych, logistyka, przemysł motoryzacyjny, energetyka oraz farmaceutyka itp. W pierwszej połowie 2023 r. Niematow wskazywał, że w Uzbekistanie działały 44 firmy z udziałem inwestorów z Polski, z czego 10 przedsiębiorstw ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego.

Dane przytoczone przez Niematowa świadczą o relatywnie małej aktywności inwestycyjnej polskich firm w tym kraju. Jedną z barier utrudniających od lat tę aktywność była bariera transportowa. Wydaje się jednak, że w 2024 r. relacje gospodarcze obu krajów powinny być bardziej dynamiczne. Z pewnością ważnym ułatwieniem dla ich rozwoju stanie się uruchomienie regularnego połączenia lotniczego pomiędzy Polską i Uzbekistanem. Już od marca 2024 r. najludniejszy kraj Azji Środkowej stanie się łatwiej osiągalny dzięki uruchomieniu przez polskiego narodowego przewoźnika PLL LOT S.A. połączenia Warszawa-Taszkent.

Autorka - dr Magdalena Sobańska-Cwalina - jest członkiem zarządu Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma.

Ostatni kwartał 2023 r. przyniósł zmiany istotne dla Uzbeków mieszkających w Polsce, jak również osób i podmiotów z nimi współpracujących. Dość istotnym wydarzeniem był w tym okresie przyjazd nowego ambasadora Uzbekistanu, co ze względu na specyfikę tego centralno-azjatyckiego państwa zdarza się rzadko.

Z kolei w 2024 r. przełomowe dla rozwoju relacji dwustronnych może okazać się uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego, które powinno ułatwić współpracę gospodarczą i inwestycje.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Azja centralna
Kazachstan inwestuje w Korytarz Środkowy i szuka partnerów w Europie
Azja centralna
Kazachstan to nie tylko surowce, to również nowoczesne usługi finansowe
Azja centralna
Kazachstan pokazuje jak dbać o małych i średnich inwestorów
Azja centralna
Czy wyniki ekonomiczne uzbeckiej gospodarki przyciągną inwestorów?
Azja centralna
Kazachstan stawia na MSP. Również polskie