Inwestycje wysokiego ryzyka mocno tracą w wycenach

Polska długo opierała się kryzysowi na rynku finansowania start-upów, ale ten dzielny opór nie mógł trwać wiecznie.

Publikacja: 27.04.2023 17:50

Inwestycje wysokiego ryzyka mocno tracą w wycenach

Foto: Adobe Stock

Pierwsze trzy miesiące 2023 roku, to spadek o 61 proc. w inwestycjach venture capital, czyli tzw. wysokiego ryzyka, ale jednocześnie wysokiego poziomu innowacyjności. 

W analogicznym okresie 2022 roku to młodych spółek wpłynęło 1,16 mld zł, które pozwoliły na sfinansowanie 98 projektów. W tym roku zgodnie z Polskim Funduszem Rozwoju firmy mogły liczyć "jedynie" na 446 mln złotych. To przepaść. 

Dane można analizować dwuturowo - peirwszy sposób daje bardziej optymistyczny wynik, wpłacone środki przekazano na rozwój 127 start-upów, czyli o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2022 roku, ale biorąc pod uwagę wartość tych transakcji nie jest już tak pomyślna - średnia kwota, jaką zasilono start-up, spadła z blisko 12 mln zł do 3,5 mln zł (a więc o 70 proc.).

PFR zachęca, by spojrzeć na wyniki jeszcze inaczej, tj. bez brania pod uwagę tzw. "megarung", a więc okresów, kiedy miały miejsce największe inwestycje, wtedy start-upy miałyby stracić tylko 27 proc. funduszy niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W tym wypadku średnia wartość transakcji zmniejszyła się z poziomu 6 do 3,5 mln zł (co i tak stanowi spadek o ponad 40 proc.).

Czytaj więcej

Nastał czas karaluchów, koniec ery jednorożców. Zapaść na rynku start-upów

Perspektywy też nie są zbyt optymistyczne, kryzys finansowania w Europie oraz USA trwa już kilka miesięcy, a spółki dalej mają kłopoty z uzyskaniem finansowania, w Polsce kryzys ten dopiero się zaczyna, co może oznaczać, że dotarł on nad Wisłę z opóźnieniem, ale nie opuści nas zbyt szybko, jak nie zrobił tego na Zachodzie. 

Finanse
Na co przedsiębiorcy mogą liczyć w ofercie banków
Finanse
Polskie firmy rodzinne wśród liderów wzrostu na całym świecie
Finanse
Firmy zmniejszają nakłady na inwestycje
Finanse
Jak najlepiej wybrać ubezpieczenie dla przedsiębiorstwa?
Finanse
Wynajem samochodów może pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu