Firmy oddają dużą część zysków fiskusowi

Polski podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19 proc. jest poniżej średniej dla państw OECD. Czy dzięki temu relacje przedsiębiorców i fiskusa oraz pozostałych organów państwowych są udane?

Publikacja: 09.08.2023 16:06

Firmy oddają dużą część zysków fiskusowi

Foto: Adobe Stock

Niezupełnie. Mimo iż stawka podatku może wydawać się stosunkowo niska w stosunku do pozostałych państw członkowskich Organizacji Współpracy i Rozwoju, to polskie firmy oddają znacznie więcej swoich zysków do urzędów skarbowych. 

W 2022 roku efektywna stawka opodatkowania, czyli stosunku kwoty ostatecznie należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania, wynosiła 28 proc., to jest o 3 punkty procentowe więcej od średniej z ostatniej dekady. Stawka jest też wyższa niż 15 proc. stawka ustanowiona stawka minimalna w Unii Europejskiej.

Takie zróżnicowanie podatkowe w Europie i na świecie na niekorzyść polskich firm zmniejsza naszą konkurencyjność oraz możliwości inwestycje. To znowu przekłada się na zainteresowanie inwestorów. Liczne zwolnienia podatkowe będące narzędziem w polityce gospodarczej w teorii powinny doprowadzić do obniżenia efektywnej stopy opodatkowania poniżej 19-proc. stawki nominalnej, tymczasem za nami kolejny rok z obciążeniami na poziomie rzędu 30 proc., przekazał Grzegorz Szysz, radca prawny z Grant Thorntona.

Czytaj więcej

Anna Cieślak Wróblewska: Podatki po wyborach w górę? Polsce grozi turecki scenariusz

Można jednak dostrzeć światełko w tunelu - Stawka za 2022 r. jest o 5 pkt proc. niższa niż rok wcześniej oraz o 6 pkt proc. niższa niż w „rekordowym” 2020 r., kiedy wyniosła aż 34 proc.

Wysokie podatki są najbardziej zauważalne na giełdzie:  w przeszłości wyższe daniny obowiązywały podmioty krajowe, obecnie ten ciężar przeniósł się na zagraniczne spółki. Widać także związek między stawką podatkową a rozmiarem przedsiębiorstwa  - najwięcej płacą duże spółki wchodzące w skład WIG20. W 2022 r. było to aż 31 proc. ich zysków. Z kolei firmy średnie mają efektywną stopę podatkową na poziomie 27 proc., analogicznie do spółek mniejszych. Od 2020 r. średnia stawka dla firm dużych i średnich spada, ale dla małych – rośnie.

Na wyższe stawki podatkowe są narażone także firmy z branży bankowej, energetycznej, odzieżowej oraz obuwniczej i spółki surowcowe, a najmniejszą część zysków oddali fiskusowi producenci gier, deweloperzy oraz branża metalurgiczna. 

Co zrobić, aby obniżyć efektywną stawkę podatkową - korzystać z wszelkich dostępnych ulg, które zostały wprowadzone dla podatku CIT, m.in. ulga badawczo-rozwojowa oraz na innowacyjnych pracowników, ale także ulgę sponsoringową. 

Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK