Jedną z nich jest kwestia opłacania podatku CIT od dochodów zagranicznych spółek zarządzanych właśnie przez fundacje rodzinne zarejetroane w Polsce. Nie do końca jest jasne, kto ma ten obowiązek ponosić. 

Ta niejasność wynika z przepisów ustawy o CIT i tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (z angielskiego controlled foreign corporation, CFC) - – Jeśli dosłownie odczytywać przepisy ustawy o CIT, a zwłaszcza jej art. 24a ust. 6c, można dojść do wniosku, że dochód CFC będącej własnością fundacji rodzinnej może być w Polsce opodatkowany, a do zapłaty byłaby zobowiązana właśnie fundacja. Nie dotyczyłoby to oczywiście wszystkich takich spółek – zauważa Michał Kwaśniewski, adwokat i partner w kancelarii Quidea.

Czytaj więcej

Dla kogo fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem

Największe zagrożenie opodatkowania dotyczy jednak spółek zarejestrowanych poza Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym, których dochody pochodziłyby głównie z działalności pasywnej, np. inwestycji kapitałowych.

Gryzłoby się to jednak ze stanowiskiem i przepisami zgodnie, z którymi fundacje rodzinne są zwolnione z podatku CIT. To właśnie ten argument stanowi o coraz większej popularności tego rozwiązania wśród polskich przedsiębiorców - sąd w Piotrkowie Trybunalskim zarejestrował już blisko 300 fundacji, skierowanych jest też ponad drugie tyle wniosków o ich rejestrację.