Za dużo podatków, za wysokie kary. Przedsiębiorcy chcą zmian

Podatki branżowe i wysokie kary dla podatników do likwidacji - takie postulaty słychać było podczas debaty poświęconej deregulacji przepisów gospodarczych.

Publikacja: 28.03.2024 23:48

Za dużo podatków, za wysokie kary. Przedsiębiorcy chcą zmian

Foto: Adobe Stock

Zorganizowały ją Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz  Forum Obywatelskiego Rozwoju, a do dyskusji zaproszono  m.in. posłów różnych partii.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że nadmiar regulacji bywa szkodliwy dla rozwoju gospodarki. Wielu z nich popierało też postulat zniesienia  wprowadzonych w ostatnich latach nowych danin sektorowych, takich jak podatek handlowy, podatek bankowy, opłatę audiowizualną czy podatek cukrowy.

– Podatki te są przerzucalne i jako koszt są uwzględniane w cenie produktów i usług. A to zaburza konkurencję i uderza w konsumentów – powiedział Jakub Binkowski, członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według FOR i ZPP przepisy karne przewidujące do 25 lat pozbawienia wolności za oszustwa związane z VAT należy uchylić, gdyż kary są  rażąco nieproporcjonalne. Co na to politycy?

– To tylko górna granica kary, a konkretny wymiar zależy od wyroku sądu. Takie przestępstwa są groźne dla finansów państwa, dlatego powinno się za nie surowo karać – stwierdził poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Przeciwnego zdania był poseł Mirosław Suchoń z Polski 2050.

– Przepis o tzw. zbrodni VAT-owskiej to przykład nadregulacji i niezdrowa przesada w prawie karnym. Oczywiście podatki trzeba płacić – zastrzegł poseł.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy o karach za przestępstwa podatkowe: szkodliwe przeregulowania
Finanse
IP Scan pomoże firmie zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Twoja firma straciła w pandemii? Złóż wniosek o pieniądze z PARP
Finanse
Restrukturyzacja - szybka droga do układu i obrony przed egzekucją długu
Finanse
Zmień wizję w biznes. Nabór dla start-upów do platform startowych
Finanse
Inwestycje w ekologię na kredyt z BGK