Faktoring dla małych i średnich firm w Agencji Rozwoju Przemysłu

Umowę miedzy ARP i KUKE Finance podpisano podczas Kongresu 590 w w Rzeszowie. Źródło: KUKE

Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje nowość w swej ofercie. To faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Chodzi o pomoc dla firm z sektora MŚP, które borykają się z zachowaniem płynności finansowej. O faktoring w Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) mogą się ubiegać firmy, których roczne obroty przekraczają 4 mln zł, które działają co najmniej dwa lata i prowadzą pełną księgowość. Nie ma znaczenia branża, w której działają. Z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) wynika, że za prawie połowę obrotów faktorów odpowiadają firmy produkcyjne, a za 1/3 dystrybucyjne. Mniejsze udziały mają  transportowe i budowlane. Z faktoringu korzysta w naszym kraju prawie 17 tys. firm. Wartość sfinansowanych przez branżę faktur wyniosła w pierwszym półroczu br. 132 mld zł.

Faktoring jest kierowany do firm, które dostarczają produkty lub usługi swoim kontrahentom z odroczonym terminem płatności. Zatory płatnicze są wciąż dużym problemem w naszej gospodarce. Według badania prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) dla ponad 57 proc. firm brak terminowych płatności ze strony kontrahentów jest barierą w prowadzeniu działalności. Jednocześnie indeks należności przedsiębiorcy liczony przez KRD i KPF pokazał w II kwartale br. największe nasilenie zatorów płatniczych od sześciu lat. Wpływ na to miały głównie wzrost udziału przeterminowanych należności w portfelach firm oraz wydłużenie średniego okresu oczekiwania na zapłatę o prawie dwa tygodnie. Dziewięć na dziesięć firm ma problem z nieterminowym opłacaniem należności przez swoich klientów.

Od leasingu do faktoringu

– Po doskonale przyjętej przez rynek ofercie leasingowej zdecydowaliśmy się na faktoring. To najszybciej rosnący segment usług finansowych w Polsce. Naturalnym partnerem do współpracy była spółka KUKE Finance. Tak jak ARP należy ona do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej oferta gwarantuje, że przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do nas po finansowanie bieżącej działalności otrzymają pełną ofertę narzędzi faktoringowych po konkurencyjnej cenie – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

– Jesteśmy pewni dużego zainteresowania nowym produktem. Już teraz wiele obsługiwanych przez nas firm pyta o faktoring. Dodatkowo oceniamy, że dla części przedsiębiorstw korzystających np. z naszych pożyczek lepszym rozwiązaniem będzie faktoring pełny, który nie obciąża bilansu firmy, a natychmiast poprawia płynność – dodaje Kolczyński.

Zalety faktoringu

Główny atut faktoringu to uwolnienie pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach. Dodatkowo, firma ma pewność otrzymania środków zaraz po wystawieniu faktury. Może też liczyć na optymalizację procesu zarządzania portfelem należności. Oznacza to oszczędność czasu, weryfikację wiarygodności kontrahentów przez faktora i rozłożenie ryzyka handlowego. W faktoringu pełnym dochodzi zabezpieczenie przed niewypłacalnością kontrahentów oraz dodatkowa ich weryfikacja przez ubezpieczyciela.

– Klientom ARP jesteśmy w stanie zapewnić szybkie i elastyczne rozwiązania w ramach usługi faktoringu pełnego. To optymalne narzędzie dla sektora MŚP. Zapewnia szybkie finansowanie i bezpieczeństwo współpracy z kontrahentami. Faktoring pełny jest najszybciej rosnącą odmianą tej usługi w Polsce. Jest on szczególnie przydatny w obrocie między małymi podmiotami. W takich przypadkach ryzyko braku zapłaty lub dużych opóźnień jest bardzo wysokie. Jednocześnie to właśnie niewielkie przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na ryzyko utraty płynności z powodu niskiej kapitalizacji i ograniczonego dostępu do zewnętrznego finansowania – tłumaczy Konrad Klimek, prezes KUKE Finance.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma w elitarnym gronie

Creotech Instruments doceniony. Firma wysoko w rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w ...

Małe i średnie firmy mile widziane w przetargach

Rząd chce doprowadzić do zwiększenia liczby małych i średnich firm startujących w przetargach publicznych. ...

Nomi Biotech Corporation z inwestycją 1 mln zł

Polsko-japońska spółka biotechnologiczna, specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu innowacyjnych nutraceutyków – środków spożywczych ...

Jak zatrudnić prezesa na Białorusi

Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani działalnością gospodarczą na Białorusi. Jak wyglądają wybrane aspekty prowadzenia biznesu ...

Konto firmowe założymy podczas połączenia wideo

Nest Bank udostępnił możliwość założenia konta firmowego przez rozmowę wideo z konsultantem. W ten ...

Za obsługę bankomatu i konwój zapłacisz VAT

Usługi obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów, określane również jako cashprocessing lub cashhandling ...