Pracownicy stawiają wysokie wynagrodzenie ponad swój rozwój

Rosnące koszty życia sprawiły, że część pracowników musiała przedłożyć swoje ambicje i chęć rozwoju nad potrzebę godnej i wystarczającej płacy do panujących cen.

Publikacja: 28.05.2023 14:39

Pracownicy stawiają wysokie wynagrodzenie ponad swój rozwój

Foto: Adobe Stock

Trend ten jest widoczny nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dowodzi tego tegoroczna edycja raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, który "Rzeczpospolita" opublikowała jako pierwsza - badanie objęło 32,6 tys. pracowników z 17 krajów, także Polski. 

Wyższe wynagrodzenie ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe, choć i to nie zawsze jest możliwe w przypadku szybko zmieniających się warunków. Zgodnie z przytoczonym raportem rawie dwie trzecie pracowników dostało w zeszłym roku podwyżkę (w Polsce 68 proc.), to jej przeciętny poziom – 6,2 proc., a w Polsce niespełna 7 proc. – znacznie odbiegał od wskaźnika inflacji.

To znowu wpływa na samopoczucie pracowników, którzy w dużej mierze czują się niedoceniani w aspekcie finansowym, większy odsetek badanych wskazuje, że oczekuje podwyżek w ciągu najbliższych 12 miesięcy, niż miało to miejsce w edycjach poprzednich. 

Czytaj więcej

W kryzysie inflacji chęci rozwoju przegrywają z wyższą pensją

Przedsiębiorcy nie pozostają obojętni na te potrzeby - najczęściej firmy wprowadzają podwyżki dla kluczowych pracowników, część przedsiębiorstw wprowadza lub rozważa wprowadzenie procentowej indeksacji płac powiązanej z poziomem inflacji. Sami pracownicy mają też większą świadomość i o zależność wynagrodzenie względem inflacji pytają już na etapie rozmów kwalifikacyjnych. 

Prócz poziomu wynagrodzeń, duże znaczenie dla zatrudnionych ma także satysfakcja i zadowolenie z codziennej pracy, na co niewątpliwe wpływa atmosfera w firmie. Co ważne, to właśnie dobre samopoczucie w pracy jest ważniejsze niż rozwój kariery. Duże znaczenie dla Polaków mają także elastyczne godziny pracy i stabilność zatrudnienia. Może to być jeszcze wpływ pandemii, podczas której wiele osób nagle straciło zatrudnienie.

Kolejne zdarzenia, pandemia, inflacja oraz wojna w Ukrainie sprawiła, że pracownicy przekierowali swoje oczekiwania na różne aspekty - pandemia oraz wybuch wojny, to pewność zatrudnienia i work-life balance, a inflacja, to zwiększone oczekiwania finansowe. 

Firma
Kończy się trend niskich cen na stacjach paliw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Firma
Własna firma nie jest atrakcyjnym pomysłem na przyszłość i zarobek dla Polaków
Materiał Promocyjny
Jakie są korzyści z posiadania Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji?
Firma
Bliski Wschód jest otwarty na polskie artykuły spożywcze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Firma
Polskie firmy przy wsparciu KUKE rozbudują uczelnię w Angoli