Niezbędnik przedsiębiorcy: wygląd w kosztach? * zmiana formy opodatkowania przelewem * VAT od obiadu w pudełku * transgraniczne zwolnienie z VAT * WIS po nowemu * nowy obowiązek szefów * pomysł na składkę zdrowotną

• Zadbany przedsiębiorca a koszty uzyskania przychodu
• Po wyroku NSA. Czy na pewno da zmiany formę opodatkowania w przelewie?
• NSA rozstrzygnął spór o stawkę VAT od posiłków na wynos
• Zwolnienie z VAT za granicą dla niektórych firm
• Od 1 lipca zmiany w wiążących informacjach stawkowych, akcyzowych itp.
• Nowy pomysł na zmiany w składce zdrowotnej. Oto, co proponuje Trzecia Droga
• Co ma chronić pracodawca od 29 czerwca
• Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na lipiec

Publikacja: 30.06.2024 20:08

Niezbędnik przedsiębiorcy:  wygląd w kosztach? * zmiana formy opodatkowania przelewem * VAT od obiadu w pudełku * transgraniczne zwolnienie z VAT * WIS po nowemu * nowy obowiązek szefów * pomysł na składkę zdrowotną

Foto: Adobe Stock

Kobieta biznesu musi dobrze wyglądać, ale na własny koszt

Właścicielka firmy konsultingowej zapytała skarbówkę, czy może wrzucić w koszty wydatki na fryzjera i kosmetyczki, z których usług musi regularnie korzystać, bo często spotyka się z klientami — także ludźmi biznesu. Dobry wizerunek to podstawa jej pracy. Klienci oceniają jej wygląd przy podejmowaniu decyzji o współpracy, więc musi mieć zadbane o włosy, cerę, dłonie i paznokcie.

Fiskus przyznał jej rację - prowadząc taką firmę, podatniczka musi dobrze wyglądać. Ale właściwie to samo dotyczy np. nauczyciela, prawnika czy urzędnika. Schludny i estetyczny wygląd świadczy bowiem o kulturze osobistej, niezależnie od wykonywanego zawodu. Sytuacja właścicielki firmy konsultingowej nie odbiega więc znacząco od ogólnie przyjętych norm społecznych. Nie ma więc podstaw, aby businesswoman rozliczała osobiste wydatki w firmowych kosztach.

Czytaj więcej

Profesjonalny wizerunek przedsiębiorcy w kosztach? Fiskus rzadko się zgadza

NSA przesądził, a fiskus dalej swoje

Przekonał się o tym przedsiębiorca, który powołał się na ten wyrok we wniosku o interpretację podatkową. Stwierdził, że już od kilku lat powinien rozliczać się ryczałtem, ponieważ poinformował fiskusa o swoim wyborze w przelewie bankowym.

Przekonał się o tym przedsiębiorca, który powołał się na ten wyrok we wniosku o interpretację podatkową. Stwierdził, że już od kilku lat powinien rozliczać się ryczałtem, ponieważ poinformował fiskusa o swoim wyborze w przelewie bankowym.

Ale fiskusowi sam przelew nie wystarczy. W interpretacji wyjaśniono, że „przepisy nie przewidują możliwości uznania wyboru/zmiany formy opodatkowania w sposób dorozumiany, tj. poprzez dokonywanie wpłaty określonym tytułem”.  Nie można więc opisu przelewu uznać za oświadczenie o zmianie formy opodatkowania.

Czytaj więcej

Dla fiskusa sam przelew nie wystarczy do zmiany formy opodatkowania

Pisma ws. WIS, WIA, WIP i WIT teraz tylko elektronicznie

Od 1 lipca, czyli już, można składać  wyłącznie elektronicznie pisma w sprawie wiążącej informacji stawkowej (WIS), wiążącej informacji akcyzowej (WIA), wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP) i wiążącej informacji taryfowej (WIT). Złożenie pism w innej postaci będzie nieskuteczne — przypomina resort finansów.

Także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i Szef Krajowej Administracji Skarbowej również będą doręczać elektronicznie korespondencję dotyczącą wiążących informacji.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów: od 1 lipca zmiany w wiążących informacjach

Dobre dla małych firm zmiany w ustawie o VAT

Zwolnienie z VAT małych firm przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczyć to będzie także zarejestrowanych w Polsce dla celów tego podatku firm z innych krajów UE, jeśli nie przekroczą limitu 200 tys. zł  obrotu. Analogicznie mała firma z siedzibą w Polsce, będzie mogła korzystać ze zwolnienia w innych krajach UE. Przepisy te mają obowiązywać od początku 2025 roku.

Zmiana jest efektem wdrożenia europejskiej dyrektywy 2020/285, nowelizującej dyrektywę o VAT (2006/112/WE). Ma ona na celu ułatwienie podejmowania działalności w różnych krajach członkowskich przez małych i średnich przedsiębiorców. 

Czytaj więcej

Małe polskie firmy będą zwolnione z VAT za granicą

Obiady w pudełku ze stawką 5 proc

Wyrok siedmiu sędziów NSA powinien zakończyć powracające co jakiś czas spory o stawkę w VAT od posiłków na wynos. Ten konkretny dotyczył franczyzobiorcy sieci McDonald’s, ale w doktrynie przyjmuje się, że siódemkowe uchwały wiążą nie tylko w danej sprawie.

Przed 24 czerwca 2016 r. nie było wątpliwości –  sprzedaż posiłków na wynos  podlegała stawce 5 proc. Ale wtedy minister finansów wydał interpretację ogólną, według której właściwą stawką było 8 proc. od usługi restauracyjnej. Nie towarzyszyła temu jednak zmiana prawa. Sądy administracyjne w wielu wyrokach napiętnowały stanowisko MF. Po stronie podatników stanął też unijny  Trybunał Sprawiedliwości (sygn. C-703/19).  Dopiero od 1 lipca 2020 r. pojawiła się jasna ustawowa podstawa do naliczania 8-proc. stawki od posiłków na wynos. Ale co ze stawkami VAT w międzyczasie?

NSA przesądził, że w okresie od 24 czerwca 2016 do 30 czerwca 2020 r. czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. „drive in”, „walk through”, „in-store” oraz „food court” (w tej części, w której sprzedaż była realizowana „na wynos”) winna być opodatkowana obniżoną stawką 5 proc. 

Czytaj więcej

NSA rozstrzygnął spór o stawkę VAT od posiłków na wynos

Zryczałtowana składka zdrowotna dla każdego

Posłowie Trzeciej Drogi wnieśli do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej zryczałtowaną składkę zdrowotną i trzy progi przychodowe. Ich zdaniem na proponowanych przepisach skorzystałoby 16 mln Polaków, zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy. 

Zgodnie z projektem, wszyscy mieliby płacić ryczałtową składkę zdrowotną, której wysokość będzie uzależniona od przychodu. To diametralna zmiana, bo obecnie każdy ma inne zasady rozliczenia. Projekt wprowadza trzy progi przychodowe:

- do 85 tys. zł przychodu rocznie, składka wyniesie 300 zł miesięcznie,

- między 85 a 300 tys. zł przychodu składka wynosiłaby 525 zł,

- powyżej 300 tys. zł składka wyniesie 700 zł.

Te kwoty byłyby waloryzowane.

Czytaj więcej

Nowy pomysł na zmiany w składce zdrowotnej. Oto, co proponuje Trzecia Droga

Pracodawca ma dbać płodność członków załogi

Od 29 czerwca obowiązuje zmieniony przepis  art. 222 Kodeksu pracy. Wcześniej dotyczył obowiązków pracodawcy w związku z ochroną pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych lub mutagennych. Teraz doszły do tego czynniki reprotoksyczne, czyli takie, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa.

Na pracodawcach ciąży obowiązek zapoznania się z wykazem takich czynników i jego zmianami oraz uwzględnienie ich przy tworzeniu rejestru prac, w których występuje narażanie na działanie substancji o działaniu rakotwórczym, mutagennym i reprotoksycznym. Pracodawcy muszą więc  monitorować poziom narażenia pracowników, stosować dostępne środki zmniejszające stopień ich narażenia z uwzględnieniem aktualnych osiągnięć nauki i techniki.

Czytaj więcej

Nowe obowiązki dla pracodawców od 29 czerwca. Chodzi o płodność pracowników

WAŻNE TERMINY I WSKAŹNIKI

1 lipca

PONIEDZIAŁEK

√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za kwiecień 2024 r. 

5 lipca

PIĄTEK

√ składki ZUS za czerwiec 2024 r. wpłacają jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
√ złożenie deklaracji VAT-14 o należnych kwotach VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych za czerwiec 2024 r.

WSKAŹNIKI KADROWE

LIPIEC

184 godziny – wymiar czasu pracy w lipcu 2024 r.
4,67 zł – dodatek za godzinę pracy w porze nocnej w lipcu 2024 r.
113,2 proc. – wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2024 r.
8147,38 zł – kwota przyjmowana do obliczenia wpłat na PFRON od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r.
2400 zł – kwota dofinansowania do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 1 stycznia 2023 r.
4300 zł – minimalne wynagrodzenie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.
28,10 zł – minimalna stawka godzinowa brutto dla zleceniobiorców od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.
64 500 zł (4300 zł x 15) – maksymalna odprawa z tytułu zwolnień grupowych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.
234 720 zł – kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2024 r., tzw. 30-krotność (do jej ustalenia przyjęto prognozowane przeciętne wynagrodzenie 7824 zł)

Kobieta biznesu musi dobrze wyglądać, ale na własny koszt

Właścicielka firmy konsultingowej zapytała skarbówkę, czy może wrzucić w koszty wydatki na fryzjera i kosmetyczki, z których usług musi regularnie korzystać, bo często spotyka się z klientami — także ludźmi biznesu. Dobry wizerunek to podstawa jej pracy. Klienci oceniają jej wygląd przy podejmowaniu decyzji o współpracy, więc musi mieć zadbane o włosy, cerę, dłonie i paznokcie.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Firma
Kończy się trend niskich cen na stacjach paliw
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Firma
Własna firma nie jest atrakcyjnym pomysłem na przyszłość i zarobek dla Polaków
Materiał Promocyjny
Jakie są korzyści z posiadania Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji?
Firma
Pracownicy stawiają wysokie wynagrodzenie ponad swój rozwój
Firma
Bliski Wschód jest otwarty na polskie artykuły spożywcze