Przedsiębiorca, który pomylił się w rocznym rozliczeniu podatkowym, powinien je skorygować. Jeśli natomiast zapomniał o obowiązkach wobec skarbówki, to złożenie czynnego żalu pozwoli mu uniknąć kar.
Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie zostanie potraktowane jako wykroczenie i może podlegać karze grzywny. Zgodnie z art. 48 § 2 Kodeksu karnego skarbowego mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2022 r. 15 050 zł. Przedstawiciele organów podatkowych zaznaczają jednak, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Taka może być maksymalna wysokość grzywny za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie
Co w sytuacji, gdy podatnik właśnie się zorientował, że zapomniał o rozliczeniu? Aby uniknąć kar, należy jak najprędzej złożyć tzw. czynny żal. To instytucja przewidziana w art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, pozwalająca uniknąć kary. W praktyce oznacza ona pisemne przyznanie się podatnika do winy polegającej na niezłożeniu zeznania w terminie. Jak informuje Ministerstwo Finansów, czynny żal składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który obsługuje podatnika. Można to zrobić na piśmie (w wersji papierowej lub elektronicznej) lub ustnie do protokołu. Aby ułatwić złożenie czynnego żalu, jest on dostępny jako jedna z usług w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Do skorzystania z usługi nie trzeba mieć podpisu elektronicznego, wystarczy logowanie przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną) lub aplikację mObywatel.
Pismo zawierające taką skruchę powinno być skierowane do urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla danego podatnika. Przepisy podatkowe nie określają treści takiego pisma konkretnie, ale ważne jest, by był w nim zidentyfikowany podatnik, wskazany okres, za jaki miał złożyć zeznanie, i przyczyny niedotrzymania terminu.