Ulgi z Polskiego Ładu dla prezesa firmy? Jest na to sposób

Polski Ład wprowadził kilka nowych zwolnień z PIT (m.in. dla rodziców 4+, seniorów czy wracających z emigracji). Problem w tym, że przysługują tylko tym, którzy są na etacie, zleceniu bądź prowadzą własną firmę. Co mają zrobić pozostali, np. członkowie zarządu z powołania czy zarabiający na kontraktach menedżerskich?

Publikacja: 18.05.2022 14:52

Polski Ład

Polski Ład

Foto: Adobe Stock

– Zmienić zasady działania, przenosząc część obowiązków na nową umowę – mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal.

Polski Ład wprowadził kilka nowych zwolnień z PIT – dla rodziców 4+, seniorów czy wracających z emigracji. Nie muszą płacić podatku od przychodu do 85 528 zł rocznie.

Co istotne, pozwala na to fiskus, który wydał w tej sprawie korzystne dla prezesów firm interpretacje.

Pierwsza z nich dotyczy prezesa spółki z o.o., który na początku 2022 r. podpisał z nią umowę zlecenia. Jednocześnie ustalono, że funkcję prezesa będzie od tej pory pełnił nieodpłatnie. Zarabiać ma natomiast na zleceniu.

Prezes chce skorzystać z nowego zwolnienia z podatku dla seniorów, którzy nie pobierają emerytury. Czy przychody ze zlecenia są objęte ulgą?

– Zawarcie umowy zlecenia skutkuje powstaniem niezależnego stosunku prawnego, niepowiązanego z pełnieniem funkcji członka zarządu. Taka umowa jest autonomiczną podstawą do zastosowania zwolnienia – potwierdził fiskus (interpretacja nr 0113-KDIPT2-3.4011.127. 2022.1.KS).

Marek Gadacz zwraca uwagę, aby nowa umowa nie dotyczyła czynności zarządczych. - Może bowiem zostać uznana za kontrakt menedżerski, który nie daje prawa do ulgi. Przedmiotem umowy zlecenia powinny być inne usługi, np. doradcze czy szkoleniowe – tłumaczy doradca podatkowy.

Dodaje, że członek zarządu może też zawrzeć ze spółką umowę o pracę. - Przychody z tego tytułu także są zwolnione z podatku. Trzeba tylko pamiętać o ograniczeniach przy zawieraniu takich umów w spółkach jednoosobowych – zaznacza ekspert.

Inna możliwość to założenie przez członka zarządu własnej firmy.  Co ważne, fiskus zgadza się, że ta sama osoba może zarządzać spółką i jednocześnie współpracować z nią jako przedsiębiorca (interpretacja nr 0112- KDWL.4011.5.2020.1.DK).

Czytaj więcej

Polski Ład: Prezes idzie na zlecenie. Cel? Nowe zwolnienia z podatku
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej