Skarbówka mówi "nie" dla konia w kosztach podatkowych spółki

Wydatków na zakup, utrzymanie, treningi, udział w zawodach oraz obrandowanie konia nie można rozliczyć w podatkowych kosztach spółki.

Publikacja: 25.05.2022 11:14

Skarbówka mówi "nie" dla konia w kosztach podatkowych spółki

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, którą na łamach "Rzeczpospolitej" opisał Przemysław Wojtasik.

O interpretację wystąpiła spółka z o. o. działająca w branży farmaceutycznej, która specjalizuje się w sprzedaży badań diagnostycznych. Stara się dotrzeć ze swoją ofertą do jak najszerszego kręgu odbiorców. W tym celu wykorzystuje różne formy reklamy.

Jeden z nich to prezentowanie marki na wydarzeniach sportowych. W tym celu spółka kupiła konia, który ma występować na zawodach. Będzie obrandowany oznaczeniami marki, znajdą się one m.in. na czapraku oraz stroju jeźdźca. Relacje z zawodów mają się ukazywać w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook).

Spółka zapytała, czy wydatki na zakup konia, jego utrzymanie, treningi, uczestnictwo w zawodach, a także firmowe oznaczenia można zaliczyć do podatkowych kosztów? Argumentowała, że jest on nośnikiem reklamy umożliwiającym stałą i powtarzalną promocję marki. Zwiększa to jej rozpoznawalność. Przyczynia się do większego zainteresowania potencjalnych klientów. A to przekłada się na przychody.

Te argumenty nie przekonały fiskusa (nr interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010.120.2022.1.AN). Jego zdaniem wydatki na konia nie mają wpływu na przychody spółki. Jego zakup nie gwarantuje zwiększenia sprzedaży. Spółka nie dowiodła też, że brak spowoduje utratę przychodów.

Skarbówka podkreśliła, że nie może uznać, że wydatki na konia mają związek z biznesem firmy działającej w branży farmaceutycznej. Zawody sportowe, podczas których ma służyć jako medium reklamowe, nie są bowiem organizowane przez spółkę. Nie są zatem bezpośrednio skierowane do jej potencjalnych klientów, a raczej do osób zainteresowanych jazdą konną.

Czytaj więcej

Skarbówka wyrzuca konia z kosztów
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty