Problem pojawia się, gdy przedsiębiorca jest opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu. Te są bowiem uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. Często zdarza się, że przedsiębiorcy, np. informatycy, wykonują różne czynności, które są klasyfikowane w różny sposób. I część przychodów jest opodatkowana wyższą stawką, a część niższą. Czy w takiej sytuacji można zastosować zwolnienie do przychodów z wyższą stawką, czy do pierwszych 85 528 zł? A może liczyć zwolnienie proporcjonalnie?

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów podkreślono, że przedsiębiorca ma zwolnione od podatku przychody do 85 528 zł rocznie. Nie ma znaczenia jaką stawką ryczałtu opodatkowane są kwoty nieprzekraczające limitu zwolnienia. Liczy się tylko suma uzyskanych przychodów do wysokości limitu.

– Oznacza to, że zwolnienie obejmuje pierwsze, czyli najpierw uzyskane przychody aż do wyczerpania rocznego limitu 85 528 zł. Liczy się tutaj chronologia uzyskiwania przychodów. Ich struktura nie ma znaczenia – tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego.

Resort finansów wskazał, że przychodów do 85 528 zł nie wykazujemy w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej

Zwolnione z podatku są pierwsze przychody