Zmieniając formę opodatkowania możemy stracić na składce zdrowotnej

Przedsiębiorców czeka trudny orzech do zgryzienia. Korekta Polskiego Ładu umożliwia zmianę formy opodatkowania. Ale uwaga: przechodząc na inny podatek, możemy stracić na składce zdrowotnej.

Publikacja: 03.06.2022 09:16

Zmieniając formę opodatkowania możemy stracić na składce zdrowotnej

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu (która jest obecnie w Senacie) przedsiębiorcy na ryczałcie oraz liniówce będą mogli od 1 lipca korzystać z nowej ulgi. Ci pierwsi odliczą połowę składki zdrowotnej od przychodu. Drudzy zaliczą ją do kosztów uzyskania przychodów albo odliczą od dochodu (roczny limit to 8,7 tys. zł). Zarówno ryczałtowcy, jak i liniowcy będą mogli odliczyć też składki zdrowotne zapłacone przed 1 lipca.

Płacący 19-proc. PIT lub ryczałt będą mogli zmienić sposób opodatkowania po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mają dwie możliwości – mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia.

Czytaj więcej

Składkę zdrowotną będzię można odliczyć za cały rok

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2 zwraca uwagę, że zmiana formy opodatkowania oznacza też nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej. - Po pierwsze, na skali nie skorzystamy z ulgi, którą będziemy mieli na ryczałcie i liniówce. Po drugie, składka może być wyższa, bo inaczej ją liczymy. Może się więc okazać, że to, co zyskamy na niższym PIT, stracimy na wpłatach do ZUS – tłumaczy ekspertka.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się po zakończeniu roku na zmianę zasad opodatkowania i rozliczenie całego 2022 r. według skali, ulga mu przepadnie. - W tej formie opodatkowania odliczenie bowiem nie przysługuje. W zeznaniu rocznym będą musieli oddać to, co odliczyli przy obliczaniu miesięcznego bądź kwartalnego ryczałtu i zaliczek na PIT – mówi na łamach "Rz" Izabela Leśniewska.

Czytaj więcej

Będzie można zmienić formę opodatkowania w 2022 roku - jak to zrobić

Przedsiębiorcy, którzy przejdą na skalę w połowie roku odliczą połowę składek zdrowotnych zapłaconych za okres, w którym byli na ryczałcie. Za drugą połowę roku, gdy rozliczali się według skali, wpłat na ubezpieczenie zdrowotne już nie odliczą.

Trzeba też pamiętać, że po zmianie formy opodatkowania inna będzie podstawa wymiaru składki zdrowotnej. Zasady jej obliczania są bowiem uzależnione od tego, jaki płacimy podatek. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT liczą składkę od dochodu. Na skali wynosi ona 9 proc., na liniówce 4,9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy).

Z wyjaśnień ZUS wynika, że przedsiębiorcy, którzy zmienią formę opodatkowania po zakończeniu roku, muszą też na nowych zasadach obliczyć składkę zdrowotną.

– Oznacza to, że w rocznym rozliczeniu muszą ją policzyć według skali i porównać z tym, co płacili przez cały rok, będąc na ryczałcie albo liniówce. Całkiem możliwe, że wyjdzie więcej. Na przykład przedsiębiorcy na ryczałcie mający do 60 tys. zł przychodu rocznie płacą 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. Na skali wyjdzie większa kwota już przy niecałych 3,8 tys. zł dochodu miesięcznie – wyjaśnia Izabela Leśniewska.

Na nowe zasady liczenia składki musi też przejść przedsiębiorca, który zmieni ryczałt na skalę już w połowie roku.

Trzecią istotną kwestią są koszty. Na ryczałcie ich nie odliczamy; można to zrobić na skali oraz liniówce. - Tak więc przechodząc z ryczałtu na skalę w połowie roku, rozliczymy koszty z okresu lipiec–grudzień. Dokonując takiej zmiany po zakończeniu roku, odliczymy koszty z całego 2022 r. Oczywiście będzie to wymagać ich zaksięgowania, co może być żmudnym zadaniem - pisze w swoim artykule Przemysław Wojtasik. 

Przedsiębiorcy muszą też zwrócić uwagę na prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie skorzystamy z niego w 2022 r., jeżeli przejdziemy z ryczałtu na skalę w połowie roku. Przysługuje, gdy zmienimy formę rozliczeń po zakończeniu roku.

Czytaj więcej

Przejście z ryczałtu lub liniowego PIT na skalę odbierze ulgę na składki
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty