Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2022 r. (nr 0113- KDIPT2-1.4011.257.2022. 2.AP).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się właścicielka hurtowni meblowych oraz akcesoriów stolarskich. Jej małżonek dotychczas pomagał jej jako osoba współpracująca, ale w 2022 r. założył własną firmę, która zajmuje się transportem towarów. Małżonkowie mają wspólnotę majątkową.

Właścicielka hurtowni sama nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień, które ze względu na specyfikę branży (rynek meblarski) realizowane są z usługą dostawy do klienta. Dlatego korzysta z usług transportowych firmy męża. Odbiera on towary i dostarcza klientom, a za te czynności wystawia fakturę.

Fiskus zgodził się, że w takiej sytuacji kobieta może rozliczyć w podatkowych kosztach faktury od męża. Podkreślono, że art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie dotyczy usług wykonywanych przez przedsiębiorcę dla firmy małżonka. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków prowadzi samodzielną działalność i transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami.

Czytaj więcej

Żona rozliczy usługi męża