Każdy może zmienić ryczałt na skalę. Straci jednak ulgę na składki

Z ryczałtu na skalę mogą przejść wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania - wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej dla "Rzeczpospolitej". Trzeba pamiętać, że po zmianie formy opodatkowania nie będzie ulgi na składki.

Publikacja: 29.06.2022 10:58

Każdy może zmienić ryczałt na skalę. Straci jednak ulgę na składki

Foto: Adobe Stock

Po korekcie Polskiego Ładu część przedsiębiorców, skuszona obniżką PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc., będzie chciała zmienić formę rozliczeń. Pierwsza szansa jest już w lipcu – można przejść z ryczałtu na skalę. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła "Rzeczpospolitej", że mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania.

Wątpliwości wzięły się z art. 17 nowelizacji Polskiego Ładu. Pozwala on zmienić formę opodatkowania ryczałtowcom, zastrzega jednak, że chodzi o tych, którzy na początku roku nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w 2022 r. Pojawiły się opinie, że przepis ten zabrania przejścia na skalę przedsiębiorcom, którzy w 2022 r. zmienili formę opodatkowania na ryczałt albo dopiero w 2022 r. założyli działalność i wybrali ryczałt.

Tę wątpliwości rozwiewa odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej dla "Rzeczpospolitej".  – Wszyscy przedsiębiorcy będący teraz na ryczałcie mogą w lipcu przejść na skalę. Także ci, którzy wcześniej rozliczali się inaczej i przeszli na ryczałt na początku 2022 r. albo dopiero w tym roku założyli działalność, wybierając tę formę opodatkowania. Nie ma ograniczeń – czytamy.

Druga szansa na zmianę formy rozliczeń będzie po zakończeniu roku. Jeśli się na nią zdecydujemy, cały 2022 r. zostanie opodatkowany według skali PIT.

Czytaj więcej

Każdy może przejść z ryczałtu na skalę

Trzeba jednak pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który przejdzie z ryczałtu lub liniówki na skalę, nie odliczy wpłat na ubezpieczenie zdrowotne.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. W zamieszczonych na swoich stronach internetowych wyjaśnieniach odpowiedziało na pytanie przedsiębiorcy na liniowym PIT, który od lipca zamierza zaliczać składki zdrowotne do podatkowych kosztów. Po zakończeniu roku może się jednak okazać, że korzystniejsza jest dla niego skala, i zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania. Co ma wtedy zrobić? Czy musi wyłączyć składki zdrowotne z kosztów?

Tak, jeśli po zakończeniu roku wybierze opodatkowanie według skali, powinien wyłączyć składki z kosztów – wyjaśnia resort finansów. Na skali nie ma ulgi, co oznacza, że przedsiębiorca nie może rozliczyć składek w kosztach, nie wolno mu też odliczyć ich od dochodu.

Czytaj więcej

Po zmianie formy opodatkowania stracimy ulgę na składki
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty