Można już przejść z ryczałtu na skalę. Oto co trzeba wziąć pod uwagę

Obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. może spowodować, że dla części przedsiębiorców na ryczałcie korzystniejsza okaże się skala.

Publikacja: 04.07.2022 14:04

Można już przejść z ryczałtu na skalę. Oto co trzeba wziąć pod uwagę

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja Polskiego Ładu daje przedsiębiorcom szansę na zmianę formy opodatkowania już w lipcu. Przemysław Wojtasik na łamach "Rzeczpospolitej" wyjaśnia, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Po pierwsze, stawkę podatku. Może okazać się, że w kalkulacji na początku roku ze stawką PIT 17 proc. korzystniejszy dla przedsiębiorcy okazał się ryczałt. A teraz, po obniżce PIT do 12 proc., symulacja się zmienia na korzyść skali. Ważne jest też, że nowelizacja Polskiego Ładu nie likwiduje pozytywnych dla podatników zmian obowiązujących od początku roku, czyli wyższej kwoty wolnej od PIT (30 tys. zł dochodu rocznie) oraz podniesionego progu w skali (120 tys. zł dochodu rocznie). Skorzystają z nich także ci, którzy na skalę przeszli w połowie roku.

Przedsiębiorcy, który od 1 lipca 2022 r. zmieni formę opodatkowania z ryczałtu na skalę, będzie przysługiwała cała kwota wolna od PIT w wysokości 30 tys. zł – zapewnia Ministerstwo Finansów. Dodaje, że podobnie będzie z progiem w skali. Po zmianie formy rozliczeń dochód z drugiej połowy roku do 120 tys. zł (nie trzeba dzielić tej kwoty) będzie opodatkowany tylko 12-proc. PIT-em (powyżej jest już 32 proc.).

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy. Polski Ład 2.0 wchodzi w życie. Najważniejsze zmiany, o których trzeba wiedzieć

Druga kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, to koszty działalności. Na ryczałcie ich nie odliczamy, przejście w lipcu na skalę spowoduje, że będziemy mieli taką możliwość w drugiej połowie roku. Co więcej,  zmieniając formę opodatkowania z ryczałtu na skalę od 1 lipca 2022 r., przedsiębiorca rozlicza przychody i koszty od 1 lipca tak jakby to był początek roku.

Trzecia kwestia to podstawa wymiaru składki zdrowotnej. Zasady jej obliczania są bowiem uzależnione od tego, jaki płacimy podatek. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT liczą składkę od dochodu. Na skali wynosi 9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Przedsiębiorca, który w połowie roku zmieni ryczałt na skalę, musi więc przejść na nowe zasady liczenia składki.

Jeśli skala okaże się bardziej opłacalna, i zdecydujemy się na zmianę formy opodatkowania, to musimy pamiętać o obowiązkach z tym związanych. W takim przypadku pierwszą połowę roku rozliczymy ryczałtem, a drugą według skali. Musimy więc od lipca założyć księgi (przychodów i rozchodów albo rachunkowe). Trzeba w nich zapisywać przychody i koszty (na ryczałcie ewidencjonujemy tylko przychód), obliczać dochód i płacić od niego zaliczki na PIT. Wyliczymy je, stosując już nową skalę z 12-proc. PIT-em (począwszy od zaliczki za lipiec). Za 2022 r. złożymy dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36.

O przejściu na skalę trzeba poinformować urząd skarbowy (do 22 sierpnia). Można to też zrobić w CEIDG. Jeśli prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej bądź jawnej, oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu składają wszyscy wspólnicy.

zwraca uwagę, że jeśli się zdecydujemy na zmianę, pierwszą połowę roku rozliczymy ryczałtem, a drugą według skali. Musimy więc od lipca założyć księgi (przychodów i rozchodów albo rachunkowe). Trzeba w nich zapisywać przychody i koszty (na ryczałcie ewidencjonujemy tylko przychód), obliczać dochód i płacić od niego zaliczki na PIT. Wyliczymy je, stosując już nową skalę z 12-proc. PIT-em (począwszy od zaliczki za lipiec). Za 2022 r. złożymy dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36.

Trzecia sprawa: po zmianie formy rozliczeń inna będzie podstawa wymiaru składki zdrowotnej. Zasady jej obliczania są bowiem uzależnione od tego, jaki płacimy podatek. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT liczą składkę od dochodu. Na skali wynosi 9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy).

Przedsiębiorca, który w połowie roku zmieni ryczałt na skalę, musi więc przejść na nowe zasady liczenia składki.

Trzecia sprawa: po zmianie formy rozliczeń inna będzie podstawa wymiaru składki zdrowotnej. Zasady jej obliczania są bowiem uzależnione od tego, jaki płacimy podatek. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ustawy o PIT liczą składkę od dochodu. Na skali wynosi 9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy).

Przedsiębiorca, który w połowie roku zmieni ryczałt na skalę, musi więc przejść na nowe zasady liczenia składki.

Przedsiębiorcy, którzy nie przejdą z ryczałtu na skalę w lipcu, dostaną jeszcze drugą szansę. Otóż mogą zmienić formę opodatkowania (także z liniowego na skalę) po zakończeniu roku. Dodatkowym bonusem jest to, że w takiej sytuacji będą mogli w 2022 r. rozliczyć się z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem.

Czytaj więcej

Biznes może już przejść z ryczałtu na skalę
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty