Potwierdza to Ministerstwo Finansów. - Zaliczkę na PIT należną za czerwiec podatnik obliczy na zasadach obowiązujących od 1 lipca 2022 r. – czytamy na stronie internetowej resortu.

Podobnie jest z przedsiębiorcami, którzy rozliczają się z fiskusem co kwartał. Przy obliczaniu zaliczki na podatek za drugi kwartał (płaconej do 20 lipca) zastosują nowe zasady – informuje Ministerstwo Finansów.

Nową skalę, z obniżoną stawką PIT, zastosujemy też w rozliczeniu rocznym. Co oznacza, że przedsiębiorca, którego dochody znajdą się w pierwszym progu (do 120 tys. zł rocznie), opodatkuje całość 12-proc. PIT (powyżej podatek wynosi 32 proc.).

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: zaliczka za czerwiec z 12-proc. podatkiem

Przedsiębiorcy na liniowym PIT nie rozliczają się według skali podatkowej, dlatego wprowadzona przez nowelizację Polskiego Ładu obniżka stawki w pierwszym progu nic im nie daje. Nowością dla nich jest natomiast ulga na składki zdrowotne. Mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit wynosi 8,7 tys. zł (w następnych latach będzie waloryzowany).

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy. Polski Ład 2.0 wchodzi w życie. Najważniejsze zmiany, o których trzeba wiedzieć