Generalnie wydatki na prawników broniących interesów przedsiębiorców można rozliczyć w podatkowych kosztach. Są jednak wyjątki. Pokazuje to interpretacja, o którą wystąpiła spółka działająca w branży budowlanej. Prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko jej prezesowi, członkom zarządu oraz właścicielowi. Sprawa dotyczy faktur za usługi budowlane od podwykonawców, między innymi właściciela, który prowadzi też jednoosobową działalność gospodarczą. Prokuratura stwierdziła, że nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Jej zdaniem są to puste faktury mające na celu wyłudzenia VAT lub naliczenie kosztów.

W celu obrony prezesa, członków zarządu i właściciela wynajęła kilka kancelarii prawnych. Za swoje usługi kancelarie wystawiły faktury.

Spółka przekonywała, że bez działania członków zarządu nie osiągnęłaby żadnych przychodów. Wydatki na ich obronę są więc uzasadnione i niezbędne do kontynuacji działalności gospodarczej.

Tej opinii nie podzielił fiskus, który uznał, że wydatki na usługi prawne dotyczące obrony prezesa, członków zarządu i wspólnika nie mogą być podatkowym kosztem. Nie przyczyniają się bowiem do uzyskania firmowego przychodu. Skarbówka podkreśliła, że konieczność poniesienia tych wydatków wynika ze sprzecznych z prawem działań podatnika, za którego czyny odpowiedzialne są osoby fizyczne. W żaden sposób nie są związane z działalnością gospodarczą – wskazał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB1-2.4010.150.2022.1.MZ

Czytaj więcej

Skarbówka kwestionuje wydatki na obronę prezesa