Sąd: trzeba sprawdzić kontrahenta, SMS-y to za mało

Esemesowa korespondencja z kontrahentem, który okazał się oszustem, to za mało do wykazania należytej staranności i działania w dobrej wierze - wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 12.09.2022 12:51

Sąd: trzeba sprawdzić kontrahenta, SMS-y to za mało

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła udziału kontrahenta w oszustwie podatkowym związanym z umożliwieniem importerom śruty stosowania obniżonej stawki VAT.

Fiskus zakwestionował podatnikowi prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony z faktur zakupowych, wystawionych przez jednego z kontrahentów. Urzędnicy ustalili, że na dużą skalę wystawiał faktury na sprzedaż śrutu soi, rzepaku i słonecznika. Działalność jednak tylko markował, bo nie miał rejestracji i nie dopełnił obowiązków podatkowych. Tym samym jego faktury nie dokumentowały rzeczywistych dostaw.

Fiskusa nie przekonały argumenty podatnika, że nie miał pojęcia o nadużyciach. Urzędnicy zarzucili mu, że nie wykazał się należytą starannością kupiecką. W ich ocenie zredukowanie kontaktów handlowych do połączeń telefonicznych, brak jakichkolwiek ustaleń dotyczących współpracy, gwarancji poszczególnych transakcji czy udziału w dostawie wywołuje oczywiste wątpliwości co do rzetelności i staranności w doborze i weryfikacji kontrahenta.

Stanowisko urzędników podtrzymały sądy administracyjne. W ocenie WSA w Warszawie, znaczenia nie miała komunikacja esemesami z kontrahentem, ponieważ w tej konkretnej sprawie sama w sobie nie mogła uwiarygodnić dochowania przez skarżącego należytej staranności.

Tak samo postawę podatnika ocenił Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 991/18). Jak bowiem tłumaczył sędzia NSA Marek Kołaczek, podatnik nie podjął żadnych działań mających na celu weryfikację kontrahenta. Dlatego rozstrzygnięcia w jego sprawie były prawidłowe.

Czytaj więcej

Sąd: Doświadczony przedsiębiorca sprawdza, z kim robi interesy
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty