O interpretację wystąpiła właścicielka biura rachunkowego świadcząca usługi księgowe oraz doradztwa podatkowego, która na potrzeby działalności chce kupić rower.

Księgowa wykorzystuje już w firmie samochód osobowy, podkreśliła jednak, że ze względu na znaczne utrudnienia komunikacyjne oraz problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego rower jest szybszym, a przy tym bardziej ekologicznym, środkiem transportu. Argumentem są też rosnące ceny paliwa.

Fiskus w interpretacji nr 0114-KDIP3-1.4011.779.2022.2.AC potwierdził, że wydatek na firmowy rower (który jest wykorzystywany w celach osobistych tylko incydentalnie) można zaliczyć do podatkowych kosztów.

Skarbówka przypomniała, że rzeczy powyżej 10 tys. zł trzeba wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. A następnie amortyzować. Podatkowym kosztem będą więc odpisy amortyzacyjne. Jednak firmy rozpoczynające działalność, a także tzw. mali podatnicy, mogą rozliczyć koszty za jednym zamachem (jednorazowa amortyzacja).

Czytaj więcej

Księgowa rozliczy rower w kosztach