Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-1.4010.299.2018.9.ŚS, o którą wystąpiła spółka, będąca autoryzowanym dilerem samochodów.

Organizuje ona spotkania dla obecnych oraz potencjalnych klientów. Między innymi całodniowe szkolenia (tzw. Akademia Jazdy) z doskonalenia techniki prowadzenia samochodu. Są na nich prezentowane zalety pojazdów, klientom jest zapewniany transport i poczęstunek. Spółka zaprasza też kontrahentów do Niemiec, gdzie jest fabryka samochodów i muzeum marki. Zapoznawani są z procesem produkcyjnym, a także ewolucją stosowanych w pojazdach rozwiązań technicznych.

Fiskus uznał, że szkolenia oraz wizyty w Niemczech są wyłączoną z kosztów reprezentacją. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu, który częściowo przyznał jej rację. 

W poprawionej interpretacji skarbówka przyznała, że organizacja Akademii Jazdy nie jest wyłączoną z kosztów reprezentacją. Jak bowiem wskazał NSA, jej celem jest dostarczenie potencjalnym nabywcom informacji o oferowanych samochodach. Te informacje mają być zachętą do ich zakupu. Zadaniem akademii jest więc stworzenie u klientów pozytywnego obrazu konkretnych towarów handlowych, a nie pozytywnego wizerunku samego sprzedawcy.

W sprawie rozliczenia wyjazdów do Niemiec NSA stanął natomiast po stronie skarbówki. Nie zmieniło się więc jej stanowisko.

Czytaj więcej

Wyjazd do fabryki aut nie da dilerowi kosztów CIT