O interpretację wystąpił właściciel firmy doradczej, który podpisał kontrakt na usługi eksperckie. Będzie je wykonywał w Czechach, gdzie znajduje się siedziba klienta. Kontrakt opiewa na minimum rok, usługi mają być świadczone przez osiem godzin dziennie.  W ramach swych obowiązków przedsiębiorca musi uczestniczyć w codziennych spotkaniach i konsultacjach, dlatego wynajął w Czechach mieszkanie.

W interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.697.2022.2.RK fiskus zgodził się, że wydatki na wynajem mieszkania są związane z przychodami przedsiębiorcy. Mają bowiem na celu wykonywanie usług eksperckich na terytorium Czech. Ponieważ przedsiębiorca ma z tych usług przychody, wydatki na lokal można zaliczyć do kosztów.

Czytaj więcej

Mieszkanie w Czechach to koszt podatkowy

Przemysław Wojtasik na łamach "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę, że to nie pierwsze korzystne stanowisko skarbówki w sprawie rozliczeń osób działających daleko od domu. Podobnie było w sprawie informatyka, który nawiązał współpracę z kontrahentem mającym siedzibę w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Fiskus zgadza się też na rozliczenie kosztów, gdy odległość od domu do klientów jest mniejsza. Tak było w sprawie prawniczki, która ma kancelarię w mieście oddalonym o 20 km od jej domu. Wynajęła tam też mieszkanie. Argumentował, że jest jej potrzebne, ponieważ w okolicy ma klientów. Załatwia tam także sprawy w urzędach i sądach. Fiskus przyznał, że może rozliczyć wydatki na wynajem mieszkania w kosztach kancelarii.