O interpretację wystąpił trener fitness i personalny. Chciał się dowiedzieć, czy może rozliczyć w podatkowych kosztach zakupione suplementy diety i odżywki? Argumentował, iż bezpośrednim celem zakupów jest dobre przygotowanie do prowadzenia zajęć oraz regeneracja sił. Dodał, że od lat jest zawodowym kulturystą, był reprezentantem kadry Polski, osiągał sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Dzięki swoim osiągnięciom ma autorytet niezbędny w zawodzie trenera. Pragnie nadal ćwiczyć na najwyższym poziomie i prezentować sylwetkę, która niewątpliwie wpływa na ogromne zaufanie jakim darzą go klienci.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 7 października 2022 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.773.2022.1.MS2) uznał, że celem wydatków na suplementy diety i odżywki są utrzymanie kondycji fizycznej i poprawa jakości zdrowia. Takie wydatki są związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym. Ponoszą je wszyscy obywatele, bez względu na wiek, stan zdrowia i miejsce zatrudnienia. Nie można więc uznać, że są ściśle związane z prowadzoną przez kulturystę działalnością gospodarczą.

Skarbówka przyznała, iż co prawda odpowiedni wygląd i wysportowana sylwetka mogą mieć wpływ na postrzeganie trenera przez klientów. Nie powoduje to jednak, że zakupy suplementów i odżywek może zaliczyć do podatkowym kosztów jego firmy. Są to wydatki osobiste, ponoszone przez każdego człowieka, który chce utrzymywać sprawność fizyczną, nie tylko trenera fitness i personalnego.

Czytaj więcej

Trener nie rozliczy w firmie odżywek, fiskus się nie zgadza