Krajowy System e-Faktur: wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Od 1 stycznia 2024 r. Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy. To rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców.

Publikacja: 07.12.2022 09:50

Krajowy System e-Faktur: wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Foto: Adobe Stock

Jak mówi "Rzeczpospolitej" Piotr Stryjewski, adwokat i doradca podatkowy w Kancelarii Paczuski Taudul, każdą fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Fiskus od razu ją zobaczy. - Nie ma możliwości jej wycofania czy anulowania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej - wyjaśnia ekspert.

Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie transakcje podlegające VAT w Polsce. Zarówno dokonywane między przedsiębiorcami, jak i sprzedaż konsumencką oraz na rzecz organów publicznych.

Co ważne, faktury w bazie będą musieli wystawiać też ci, którzy są zwolnieni z VAT. Przy czym, jak wskazuje resort finansów, niezmieniona pozostaje zasada, że faktura wystawiana będzie na żądanie nabywcy/usługobiorcy zgłoszone w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym dana czynność została dokonana.

A co stanie się, jeśli przedsiębiorca nie wprowadzi faktury do KSeF? Skarbówka nałoży na niego karę do 100 proc. kwoty podatku, nie mniej niż 1 tys. zł (z jednym wyjątkiem). Jeśli na fakturze nie ma podatku, sankcja wyniesie 18,7 proc. należności. Projekt stanowi, że przepisy o karach wejdą 1 lipca 2024 r.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że KSeF przyniesie przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim szybsze zwroty VAT. Termin skróci się z 60 do 40 dni. Fiskus obiecuje też, że zostaną uproszczone obowiązki sprawozdawcze, zwłaszcza związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. – Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach – zaznacza resort finansów.

Co więcej, dokumenty nie zgubią się, nie zniszczą, będą cały czas dostępne. Skarbówka weźmie na siebie ciężar ich przechowywania przez dziesięć lat, dzięki czemu firmy zaoszczędzą na kosztach archiwizacji.

Czytaj więcej

Skarbówka chce mieć wszystkie faktury
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty