W przyszłym roku wynajem nadal będzie można rozliczać w firmie. Zniknie jednak główna korzyść podatkowa, czyli możliwość amortyzacji (teraz jest jeszcze dopuszczalna dla mieszkań/domów nabytych przed 2022 r.). Dlatego przedsiębiorcy zastanawiają się nad przejściem na najem prywatny.

Fiskus zgadza się na takie rozwiązanie. Potwierdził to w interpretacji dla podatnika, który obecnie wynajem mieszkań rozlicza w biznesie. Lokale są środkami trwałymi. Dochody z ich wynajmu są opodatkowane stawką liniową PIT. W 2023 r. mężczyzna chce wycofać lokale z działalności gospodarczej. Zamierza wynajmować je prywatnie, czyli jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca.

W interpretacji nr 0115-KDIT3. 4011.707.2022.1.DP wyjaśniono, iż skoro mężczyzna wycofa lokale z firmy do majątku prywatnego i będzie je wynajmował, powinien zakwalifikować przychody do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najmu prywatnego). Od 2023 r. będą opodatkowane ryczałtem.

Czytaj więcej

Można wycofać mieszkania z firmy i wynajmować prywatnie

Już teraz część osób prowadzących własne firmy dorabia na wynajmie. Czy mogą rozliczać przychody poza działalnością? Fiskus nie ma nic przeciwko. Potwierdza to niedawna interpretacja. Wystąpił o nią lekarz prowadzący prywatny gabinet. Działalność rozlicza ryczałtem. Jest też zatrudniony w szpitalu. Razem z żoną (z którą ma wspólność majątkową) chce kupić apartament. Będzie wynajęty spółce powiązanej ze sprzedawcą. Ma nim zarządzać, dbać o jego utrzymanie i wynajmować klientom. Za udostępnienie apartamentu spółce lekarz dostanie co miesiąc wynagrodzenie.

Lokal nie zostanie wprowadzony do działalności gospodarczej. Lekarz chce go rozliczać prywatnie. Podkreśla, że zarabiając na apartamencie nie będzie podejmował żadnych profesjonalnych działań świadczących o prowadzeniu działalności gospodarczej.

W tej sytuacji skarbówka uznała, że lekarz może rozliczać wynajem poza działalnością gospodarczą (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 listopada 2022 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.743. 2022.4. AP).

Czytaj więcej

Najem można rozliczać poza firmą