Firmowa wigilia: czy trzeba sprawdzać, jaką umowę ma każdy gość

Ze stanowiska fiskusa wynika, że przedsiębiorca organizujący wigilię powinien sprawdzić, jaką umowę ma każdy z gości. Dlaczego? Otóż okazuje się, że skarbówka zgadza się na rozliczanie w kosztach świątecznych imprez tylko dla pracowników.

Publikacja: 21.12.2022 10:08

Firmowa wigilia: czy trzeba sprawdzać, jaką umowę ma każdy gość

Foto: Adobe Stock

Jak wskazuje Krajowa Informacja Skarbowa, wydatki na firmową wigilię w części przypadającej na osoby na zleceniach, umowach o dzieło czy tzw. samozatrudnionych, czyli mających własną działalność, należy wyłączyć z podatkowych kosztów.

Co więc ma zrobić firma, która organizuje wigilię dla całej załogi? Musi rozdzielić wydatki. A w jaki sposób to robić? Okazuje się, że przepisy tego nie precyzują. - Najlepiej byłoby mieć listę gości i na jej podstawie ustalić, jaka część wydatków przypada na pracowników. Jeśli nie mamy takiej listy, można zastosować proporcjonalne rozliczenie, uwzględniając, ile w firmie jest osób na etacie, a ile na innych umowach – tłumaczą konsultanci z KIS.

Jest jeszcze jedna możliwość: zrobić z wigilii spotkanie służbowe. Jak pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, trzeba wówczas zadbać o to, aby znalazły się na niej, oprócz świątecznych, akcenty zawodowe. Fiskus podkreśla bowiem w interpretacjach, że na imprezach okolicznościowych nie może być tylko rozrywka, powinny pojawić się także elementy służbowe. Dlatego przedsiębiorcy w czasie świątecznych spotkań robią też część oficjalną, na której są podsumowania mijającego roku połączone z wyróżnieniami dla liderów oraz prezentacje planów na następny.

– To anachroniczne podejście, nieuwzględniające ekonomicznej rzeczywistości. W wielu firmach działają przecież zespoły składające się nie tylko z etatowców, ale także zatrudnionych na innych umowach, w tym mających własne biznesy. Robią podobne rzeczy i są podobnie traktowani przez właściciela firmy. Fiskus nie powinien na siłę ich rozdzielać – komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" doradca podatkowy Wojciech Kliś.

Trzeba też pamiętać o tym, że fiskusowi nie spodobają się też wydatki na alkohol. Nie można ich rozliczać w podatkowych kosztach, nawet jeśli na świątecznym spotkaniu są sami pracownicy.

Czytaj więcej

Wigilia w firmowych kosztach? Tak, ale bez samozatrudnionych
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty