Zgodnie z Polskim Ładem w 2023 r. firmy nie będą już mogły amortyzować mieszkań i domów, czyli rozliczać poprzez odpisy wydatków na ich zakup. Skarbówka potwierdza jednak, że w kosztach zostaje amortyzacja miejsc postojowych na samochód.

– Takie miejsca z reguły kupujemy razem z mieszkaniem. Jeśli stanowią odrębną nieruchomość, nadal będzie można je amortyzować i rozliczać odpisy w kosztach. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy garażują na miejscu postojowym firmowe auto, a także zarabiających na jego wynajmie. Zarówno płacących PIT, jak i CIT – mówi "Rzeczpospolitej" Paweł Kuźmiak, doradca podatkowy, partner w DSK Kancelaria.

Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. – Jeżeli miejsce postojowe stanowi odrębną od lokalu mieszkalnego nieruchomość (odrębny środek trwały), to wyłączenie z kosztów nie będzie mieć zastosowania – wyjaśnia KIS.

Sytuacja jest inna, jeśli właściciel mieszkania nie ma własnego miejsca postojowego (wpisanego do odrębnej księgi wieczystej), a przyznano mu jedynie prawo do wyłącznego korzystania z nieruchomości wspólnej. – Takie prawo nie stanowi odrębnej własności, jest w pewnym sensie częścią mieszkania. Nie może być osobno amortyzowane, ani teraz, ani w 2023 r. – zaznacza Mateusz Rogulski, associate w zespole podatkowym kancelarii Greenberg Traurig Nowakowska-Zimoch Wysokiński.

Czytaj więcej

Miejsce na auto nadal można rozliczać w kosztach