O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się produkcją urządzeń medycznych, który kilka miesięcy po założeniu działalności gospodarczej zapisał się na studia z zarządzania.

Przedsiębiorca twierdził, że może zaliczyć opłaty za czesne do podatkowych kosztów, ponieważ zdobyte na studiach wiedza i umiejętności są niezbędne w biznesie. Argumentował, że znajomość marketingu pozwoli pozyskać nowych klientów. „Poznanie technik marketingowych, czy strategii budowana własnej marki, doprowadzi do rozszerzenia bazy klientów” – wskazał przedsiębiorca. Podkreślił, że dzięki temu będzie bardziej konkurencyjny w branży, w której działa. Przełoży się to na zyski z biznesu.

Skarbówka, która generalnie dość surowo podchodzi do wydatków na edukację, tym razem zgodziła się na rozliczenie kosztów. W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2022 r. (nr 0115-KDIT3.4011.660.2022. 2.AWO) przyznano, że wydatki na czesne zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Są więc spełnione warunki z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. – Skoro zdobywana wiedza jest niezbędna w działalności, opłaty za studia można zaliczyć do podatkowych kosztów – stwierdziła skarbówka.

Czytaj więcej

Wiedza o marketingu przyda się w firmie