Fiskus odmówił dentystce wydania interpretacji o rozliczenie usług wykonywanych dla spółki, w której jest wspólniczką. - Przypuszczamy, że Pani sposób działania może być sztuczny, a celem jest osiągnięcie sprzecznych z przepisami korzyści podatkowych - stwierdzili urzędnicy.

Jak mówią "Rzeczpospolitej" eksperci podatkowi, w ostatnich tygodniach takie odmowy stały się regułą.

- Zawieranie umów ze wspólnikami to powszechna praktyka. Wykonują oni na rzecz spółki różne usługi, np. szkoleniowe, konsultingowe czy pośrednictwa. Przez wiele lat nie było problemów z ich rozliczaniem. Spółka wrzucała faktury w koszty CIT, przez co obniżała swój dochód i podatek, a jednocześnie zysk do opodatkowania u udziałowców. Wspólnik płacił podatek w swojej firmie, generalnie jednak łączne obciążenia były niższe. Można powiedzieć, że kwota z faktury od udziałowca była uratowana od podwójnego opodatkowania – tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC. Dodaje, że wspólnicy z reguły wybierali w swoich firmach liniowy PIT, w ostatnich latach popularniejszy, po złagodzeniu warunków i obniżeniu stawek, stał się natomiast ryczałt. I można było też zyskać właśnie na niskich stawkach.

Jak zauważa z kolei, dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl, dobrze zarabiający wspólnik, który jest zatrudniony w spółce, zapłaci w drugim progu skali 32 proc. PIT. - Natomiast w swojej firmie może odprowadzać 19-proc. liniowy PIT od dochodu albo niski ryczałt od przychodu, np. 8,5 proc. od pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów czy usług szkoleniowych. Różnica jest spora, na dodatek na ryczałcie ma szansę na niższą składkę zdrowotną – wyjaśnia dr Sekulski.

Co ważne, jak podkreślają eksperci, wolta fiskusa nie wynika ze zmiany przepisów. – Wydaje się, że stawiając zarzut obejścia prawa, skarbówka chce wystraszyć podatników i zniechęcić do zawierania umów na linii spółka–wspólnik. Nie wyobrażam sobie jednak, że fiskus mógłby w czasie kontroli kwestionować rozliczenia wspólnika, jeśli faktycznie wykonuje on fakturowane usługi i mają one rynkową cenę – mówi Tomasz Piekielnik.

Czytaj więcej

Wystawiasz faktury własnej spółce? Dla fiskusa to przekręt