O interpretację wystąpił prowadzący własną działalność radca prawny, który zamierza kupić telewizor. Podkreślał, że jest mu niezbędny w działalności, bowiem często świadczy usługi zdalnie, z mieszkania, w którym ma zarejestrowaną firmę. Konsultując się z klientami, uczestniczy w spotkaniach za pośrednictwem programów typu MS Teams. Uczestniczy też w spotkaniach roboczych z zespołem kancelarii (głównie z innymi prawnikami), które odbywają się za pomocą platformy Google Meet. Jak dodał, zdalnie odbywają się również rozprawy, w których mecenas musi brać udział.

Mecenas poinformował, że odbiornik TV zostanie umieszczony na szafce w pokoju dziennym, w którym wykonuje obowiązki służbowe (mecenas nie ma własnego gabinetu).

Fiskus nie miał nic przeciwko. W interpretacji numer 0115-KDIT3.4011.801.2022.1.JG przyznał, że w świetle opisanych okoliczności wydatek na telewizor jest związany z działalnością gospodarczą.

Jak zauważa Przemysław Wojtasik na łamach "Rzeczpospolitej", to nie pierwsza korzystna dla przedsiębiorców interpretacja w sprawie telewizorów. Pozytywną dostał też prowadzący działalność w domu informatyk. Podkreślał on, że tworzenie oprogramowania wymaga ciągłego kontaktu audio-wizualnego z innymi członkami zespołu. Dlatego kupił telewizor i wykorzystuje go jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji. Przydaje się też przy wspólnej pracy nad projektami. Fiskus potwierdził, że telewizor można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Czytaj więcej

Masz biznes w domu? Przyda się telewizor