Pompa ciepła dla firmy w domu. Co z kosztami podatkowymi

Czy pompę ciepła można rozliczyć w firmowych kosztach, jeśli tylko część budynku jest wykorzystywana na potrzeby działalności? Z interpretacji podatkowej wynika, że tak.

Publikacja: 13.02.2023 11:36

Pompa ciepła dla firmy w domu. Co z kosztami podatkowymi

Foto: Adobe Stock

O interpretację wystąpiła lekarka, która prowadzi w domu własną przychodnię. Zajmuje ona niecałe 25 proc. budynku. Właścicielka kupiła pompę ciepła, który służy do ogrzewania całego budynku. Nie ma możliwości rozdzielenia źródła ogrzewania na część mieszkalną i użytkową.

Właścicielka przychodni podkreśla, że pompa jest niezbędna do jej prowadzenia. Bez ogrzewania i ciepłej wody nie może przyjmować pacjentów. Dlatego zakup pompy ma związek z prowadzeniem ośrodka zdrowia - argumentowała. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 grudnia 2022 r. (nr 0115-KDIT3. 4011.726.2022.3.PS) zgodził się, że wydatki na zakup i montaż pompy ciepła można zaliczyć do podatkowych kosztów. Są bowiem związane z zabezpieczeniem źródła przychodów.

Co więcej, w tym przypadku uznano, że pompa jest odrębnym środkiem trwałym. Można ją amortyzować w całości, a odpisy są podatkowym kosztem.

Co ważne, jak wynika z interpretacji, lekarka nie musi rozliczać pompy proporcjonalnie, czyli w stosunku części firmowej budynku do jego całej powierzchni. Odpisy mogą być w całości podatkowym kosztem.

Czytaj więcej

Bez ogrzewania nie da się prowadzić firmy
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej