Ostatnie dni na ważną decyzję. Przedsiębiorca może zaoszczędzić tysiące złotych

Poniedziałek, 20 lutego, to ostatni dzień na wybór formy rozliczeń w 2023 r.

Publikacja: 15.02.2023 09:20

Ostatnie dni na ważną decyzję. Przedsiębiorca może zaoszczędzić tysiące złotych

Foto: Adobe Stock

Eksperci podatkowi przyznają, że po rewolucji, jaką zafundował biznesowi Polski Ład, wybór jest dużo trudniejszy niż w przeszłości. - Nie wystarczy skalkulować podatku, musimy też policzyć składkę zdrowotną, która wpływa na wysokość firmowych obciążeń. Doszło parę zwolnień, mamy zróżnicowane stawki podatku – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Nie ma wątpliwości, że wybór formy rozliczeń staje się coraz większym wyzwaniem.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt podkreśla, że warto wszystko dokładnie policzyć, bo nawet przy średnich zarobkach możemy zaoszczędzić kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt tys. zł rocznie.

Przypomnijmy, iż możliwości wyboru są trzy: skala, liniowy PIT oraz ryczałt.

Czym się kierować? Po pierwsze, wysokością podatku. Na skali to 12 proc. Po przekroczeniu 120 tys. zł dochodu zapłacimy 32 proc. Ale jest też kwota wolna. Polski Ład podniósł ją do 30 tys. zł dochodu rocznie. Liniowy podatek wynosi 19 proc. niezależnie od wysokości dochodu. Nie ma tu kwoty wolnej. Na ryczałcie stawki uzależnione są od rodzaju biznesu. Wynoszą od 2 do 17 proc. Podatek płacimy od przychodu (bez kwoty wolnej).

Ważna jest też składka zdrowotna. Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą ją od dochodu z działalności gospodarczej. Pierwsi płacą 9 proc. Drudzy 4,9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). Na ryczałcie i liniówce można odliczyć część albo całą składkę.

Trzeba też wziąć pod uwagę wysokość wydatków na działalność. Chodzi o np. czynsz, paliwo czy opłaty za telefon. Otóż na skali oraz liniówce odliczamy je od przychodu. W efekcie płacimy podatek od dochodu. Na ryczałcie nie ma takiej możliwości, daninę liczymy od przychodu. Koszty więc nam przepadają.

Ostatnia ważna kwestia to ulgi. Na liniówce bądź ryczałcie nie rozliczymy się z samotnie wychowywanym dzieckiem albo razem z małżonkiem. Nie skorzystamy też z odpisu od podatku na dzieci. Na skali są takie możliwości.

Decyzję o formie opodatkowania podejmujemy po uzyskaniu pierwszego przychodu, do 20. dnia następnego miesiąca. Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców jest to 20 luty. Jeśli zmieniamy zasady rozliczeń, musimy poinformować o tym fiskusa. – A nawet jeśli przedsiębiorca nie miał w styczniu przychodu i nie musi zawiadamiać skarbówki, to i tak wskazuje formę opodatkowania w składanej do 20 lutego deklaracji ZUS DRA za styczeń. Od sposobu płacenia podatku zależą bowiem zasady liczenia składki zdrowotnej – mówi "Rzeczpospolitej" Beata Boruszkowska.

Czytaj więcej

Podatkowy niezbędnik przedsiębiorcy. Czas na decyzję do 20 lutego
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej