NSA: Odszkodowanie za polubowne rozwiązanie umowy o pracę w kosztach podatkowych

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy z pracownikiem będący w okresie ochronnym, można rozliczyć w podatkowych kosztach spółki - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 15.02.2023 10:17

NSA: Odszkodowanie za polubowne rozwiązanie umowy o pracę w kosztach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła spółki z branży tekstylnej, która nie mogła rozwiązać umowy o pracę w zwykłym trybie, ponieważ pracownica weszła w wiek przedemerytalny i korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem z art. 39 kodeksu pracy.

Firmie udało się jednak wynegocjować porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Za zgodę na zakończenie współpracy oraz zaspokojenie roszczeń wypłaciła przyszłej emerytce odszkodowanie. Uważała, że taki wydatek może być jej kosztem w CIT, bo przy takim rozwiązaniu zamiast wynagrodzenia za co najmniej 47 miesięcy, zapłaciła równowartość ok. 30 pensji.

Skarbówka była innego zdania. Przyznała co prawda, że decyzja spółki była racjonalna, jak jednak zauważono, celem wydatku na rzecz byłego pracownika nie było uzyskanie przychodu ani zachowanie czy zabezpieczenie jego źródła.

Rację spółce przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Sądy potwierdziły, że sporne odszkodowanie należy uznać za koszt jako wydatek mający na celu zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. Nawet, bowiem jeśli bezpośrednio nie zmierza do osiągnięcia przychodu, to był celowy i racjonalny z gospodarczego punktu widzenia oraz pozytywnie wpływa na wielkość osiąganych przez spółkę przychodów, który nie musi przejawiać się w ich zwiększeniu. Jak zauważyła sędzia sprawozdawca Agnieszka Olesińska, spółka ponosi sporny wydatek, aby uniknąć innego, większego.

Czytaj więcej

Sąd: ograniczanie wydatków w firmie to też dbanie o przychody
PIT & CIT & VAT
Wycofanie samochodu ze spółki do prywatnego majątku bez CIT
PIT & CIT & VAT
SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta. Kiedy wejdzie w życie i co się zmieni dla firm
PIT & CIT & VAT
Skarbówka uznaje dowody zakupu z internetowej platformy
PIT & CIT & VAT
Nie zawsze będzie podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej
PIT & CIT & VAT
Jest pierwsza interpretacja podatkowa ws. nowych przepisów o pracy zdalnej