Fiskus odmówił spółce interpretacji w zakresie obowiązków związanych z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych. Stwierdził bowiem, że zagadnienie w nim przedstawione nie dotyczy interpretacji przepisów prawa materialnego, czyli takich, które przekładają się na obowiązki podatkowe. Urzędnicy przekonywali, że wydanie interpretacji indywidualnej w żądanym zakresie zasadniczo ograniczałoby samodzielność działania szefa Krajowej Administracji Skarbowej, uprawnionego do wydawania i unieważniania numeru schematu podatkowego, czy też nakładania stosownych kar za naruszenia w tym zakresie.

Spółka zaskarżyła odmowę i wygrała. Najpierw prawo do interpretacji w zakresie MDR potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1070/21).

Sędzia NSA Beata Cieloch podkreśliła, że orzecznictwo w tym zakresie jest już ugruntowane. Wynika z niego, że przepisy ordynacji podatkowej związane z informowaniem o schematach podatkowych mają charakter materialnoprawny i są objęte zakresem postępowania interpretacyjnego. - Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć ten tryb z możliwości wydawania interpretacji, to uczyniłby to przy zmianie przepisów - zaznaczyła. 

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej

Fiskus nie może odmówić odpowiedzi na temat MDR