Przedsiębiorcy, którzy są na skali, wypełniają PIT-36, ryczałtowcy PIT-28, a liniowcy PIT-36L.
A co z przedsiębiorcami, którzy skorzystali z nowelizacji Polskiego Ładu i przeszli w połowie 2022 r. z ryczałtu na skalę? Muszą złożyć dwa zeznania: PIT-28 za styczeń–czerwiec i PIT-36 za lipiec–grudzień (oba do 2 maja). Jak zauważa na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, przedsiębiorcy muszą je wypełnić sami, fiskus tego za nich nie zrobił.
Magdalena Michałowska, właścicielka biura rachunkowego Meritum przypomina, że właściciel firmy, który zmienił w połowie roku formę opodatkowania, może skorzystać w zeznaniu PIT-36 z ulg, których nie ma na ryczałcie. Na przykład z odpisu na dzieci. Zmiana ryczałtu na skalę nie dała jednak prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy (a to bardzo rzadka sytuacja).
Za okres lipiec–grudzień możemy też rozliczyć koszty działalności (na ryczałcie nie wolno tego robić). Przedsiębiorca odliczy np. zakup telefonu, komputera, wydatki na paliwo do auta (z reguły tylko częściowo) czy materiały biurowe. W koszty może wrzucić też odpisy amortyzacyjne od części mieszkania, w której prowadzi działalność (po raz ostatni, bo w 2023 r. amortyzacja nieruchomości mieszkalnych jest już zakazana).
A co ze składką zdrowotną? Z nowelizacji Polskiego Ładu wynika, że ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Czy skorzystają z tego także ci, którzy przeszli w połowie roku na skalę? Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, składając PIT-28 odliczą w nim połowę składek zapłaconych za okres, w którym byli na ryczałcie. Za drugą połowę roku, gdy byli na skali, ulgi już nie ma.
Czytaj więcej
Jeśli zmieniliśmy w lipcu formę opodatkowania, pół roku rozliczamy ryczałtem, a pół według skali.