Potwierdza to interpretacja podatkowa w sprawie prowadzącej własną działalność lekarki, która chciała korzystać z pomocy swojego męża. On również jest lekarzem i ma własną firmę. Podkreśliła, że podpiszą umowę na świadczenie usług zdrowotnych dla jej pacjentów. Rozliczać się będą według stawki godzinowej (zgodnie ze standardem rynkowym).

W tym przypadku skarbówka nie widziała przeszkód, aby wydatki na usługi zdrowotne świadczone przez męża uznać za koszt uzyskania przychodów w firmie żony (interpretacja nr 0115- KDIT3.4011.871.2022.2.JG).

Jak wyjaśniono, nie ma w tym przypadku zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów wartość własnej pracy małżonka. Mamy bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków prowadzi samodzielną działalność i transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami.

Podobne stanowisko fiskus zajął w sprawie małżeństwa prawników (żona prowadzi kancelarię radcy prawnego; współpracuje ze swoim mężem, który także jest prawnikiem i ma własną kancelarię) oraz właścicielki hurtowni płyt meblowych oraz akcesoriów stolarskich, współpracującej z firmą męża, który zajmuje się transportem.

Czytaj więcej

Fiskus jest za kosztami w małżeństwie