Remont lokalu może okazać się podatkową pułapką

Fiskus kwestionuje rozliczenia przedsiębiorców, którzy chcą zaliczyć do kosztów remont lokalu.

Publikacja: 03.03.2023 13:46

Remont lokalu może okazać się podatkową pułapką

Foto: Adobe Stock

Chodzi o wprowadzony od 1 stycznia 2023 r. na mocy przepisów Polskiego Ładu zakaz amortyzacji mieszkań i domów. Z przepisów wynika, że przedsiębiorcy mogą odliczać inne wydatki, np. na remont lokalu.

– Przedsiębiorca, który remontuje mieszkanie na wynajem, łatwo może wpaść w podatkową pułapkę - ostrzega na łamach "Rzeczpospolitej" Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance. - Podobnie jest z tymi, którzy prowadzą w domu swój biznes – dodaje.

Przykładem jest interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.2.2023.2.JS. Wystąpiła o nią kobieta, która kupiła na rynku wtórnym mieszkanie pod wynajem. Wprowadziła je do ewidencji środków trwałych w grudniu 2022 r. Dochody z wynajmu będzie rozliczać w działalności.

Kobieta podkreśla, że mieszkanie jest kompletne i zdatne do zamieszkania. Było jednak wcześniej używane, dlatego warto je wyremontować, m.in. naprawić instalację elektryczną i kanalizacyjną, wymienić podłogi, drzwi, urządzenia sanitarne, armaturę łazienkową i kuchenną, pomalować ściany. Wskazała, że jest to klasyczny remont (przywraca bowiem pierwotny stan techniczny mieszkania), wydatki można więc rozliczyć bezpośrednio w podatkowych kosztach.

Skarbówka nie podzieliła jednak jej zdania. Wyjaśniła, że remont ma na celu przystosowanie mieszkania do wynajmu. Wydatki zwiększają więc wartość lokalu, która jest podstawą amortyzacji. Nie można zaliczyć ich bezpośrednio do kosztów. Nie można rozliczyć ich też poprzez odpisy, ponieważ amortyzacja jest już zakazana.

– Faktycznie, z przepisów wynika, że jeśli lokal jest niekompletny i nie nadaje się do używania, to wydatki na remont zwiększają jego wartość początkową. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że właścicielka mieszkania wpadła w zastawione przez fiskusa sidła. Najpierw we wniosku o interpretację napisała bowiem, że lokal jest kompletny i zdatny do zamieszkania. Dopiero później, w odpowiedzi na dodatkowe pytania fiskusa, przyznała, że prace remontowe będą wykonane w celu przygotowania nieruchomości do wynajmu. I skarbówka wykorzystała to do zanegowania rozliczenia – mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Jasiński.

Czytaj więcej

Remont lokalu w kosztach PIT? Uwaga na pułapki skarbówki
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty