O interpretację wystąpiła spółka działająca w branży IT, której informatycy spędzają wiele godzin przed komputerami. Skutkuje to wadami postawy i schorzeniami kręgosłupa. Pracy programistów towarzyszy również duży stres. To wszystko niekorzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Powoduje spadek wydajności i kreatywności.

Spółka wdrożyła program mający na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia zatrudnionych osób oraz obniżenie poziomu stresu w pracy. Jednym z elementów programu są zajęcia relaksacyjne, w tym masaże kręgosłupa.

Firma chciała się upewnić, czy wydatki na masażystę, materiały do zabiegów (np. wałki czy taśmy kinezyjne) oraz wynajęcie gabinetu może zaliczyć do podatkowych kosztów.

Fiskus uznał, że masaż ma pozytywny wpływ na informatyków. Zmniejsza bowiem ryzyko spadku wydajności i kreatywności. Może się to przyczynić do zwiększenia przychodów spółki. Wydatki na opłacenie masażysty, zakupy materiałów do zabiegów oraz wynajęcie gabinetu są więc podatkowym kosztem (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.870.2022.2.ZK).

Czytaj więcej

Gabinet masażu w podatkowych kosztach firmy IT