Wyrok NSA komplikuje rozliczenia programów motywacyjnych w firmach

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla firm, które jako zachętę dla pracowników stosują tzw. programy kafeteryjne.

Publikacja: 15.03.2023 14:08

Wyrok NSA komplikuje rozliczenia programów motywacyjnych w firmach

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Kanwą orzeczenia była interpretacja podatkowa. Wystąpiła o nią firma, która planowała wprowadzić tzw. program kafeteryjny. Miał on polegać na tym, że pracownikom i współpracownikom spółki – zamiast odgórnie narzuconych świadczeń – będą przekazywane punkty. Każdy będzie mógł otrzymać określoną ilość punktów o wartości po 1 zł. Te będą gromadzone na indywidualnym koncie w serwisie internetowym, prowadzonym przez zewnętrznego dostawcę, który umożliwi ich wymianę na określone towary i usługi u partnerów własnych i spółki.

Spółka chciała się upewnić, czy punkty przypisanie pracownikowi lub współpracownikowi – automatycznie co miesiąc lub w ramach systemu premiowego – to inne nieodpłatne świadczenie podlegające doliczeniu do ich przychodów. Przy czym w jej ocenie przychód dla załogi podlegający PIT będzie powstawać już w chwili przekazania punktów na konto w serwisie internetowym.

Fiskus przyznał, że bonusy przekazywane na rzecz pracownika czy współpracownika w ramach programu kafeteryjnego trzeba zaliczyć do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń związanych odpowiednio ze stosunkiem pracy bądź z umową cywilnoprawną. Zakwestionowano natomiast zaproponowany przez pracodawcę sposób naliczenia PIT. Urzędnicy uznali, że w tym przypadku przychód – z pracy u pracowników, a u osób zatrudnionych na umowy cywilne z działalności wykonywanej osobiście – powstanie dopiero w momencie wymiany punktów na konkretny towar czy usługę.

Sprawa trafiła ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 2116/20), który przyznał rację skarbówce.

NSA uznał, że w trakcie zatrudnienia punktów przyznanych przez pracodawcę nie można zamienić na gotówkę, więc nie można przyjąć, że przychód powstaje w momencie przyznania punktu, bo nie ma jeszcze swobody dysponowania świadczeniem.

Zdaniem Roberta Dudkowiaka, radcy prawnego z kancelarii RDK Kancelaria Radców Prawnych, ten wyrok może ograniczyć popularność tego rodzaju programów, ponieważ komplikuje rozliczenie PIT. - W praktyce pracodawca jako płatnik będzie musiał śledzić, kiedy i na jaką kwotę pracownik wykorzystał program, bo to on odpowiada za poprawne rozliczenie PIT. A sam nie będzie miał takiej możliwości, musi bazować na danych od partnera, który zarządza programem. Ten z kolei wykona dodatkową pracę, żeby przygotować dane dla pracodawcy - wskazuje ekspert na łamach "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Program motywacyjny może skomplikować życie płatnikom
PIT & CIT & VAT
Sprzedaż za symboliczną złotówkę daje prawo do kosztów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIT & CIT & VAT
Ministerstwo Finansów przypomina firmom o PIT za 2023 rok
PIT & CIT & VAT
Ustawa deregulacyjna rozszerzy katalog kosztów w ramach ulgi B+R
PIT & CIT & VAT
Część przedsiębiorców straci na reformie składki zdrowotnej. Co mogą zrobić?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
PIT & CIT & VAT
Zmiany w KSeF: tylko e-faktury będzie można zaliczać w koszty